sudbina ine

Seizmička snimanja Jadrana mogla bi postati nova afera

Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Ivan Vrdoljak
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
pula
11.02.2014.
u 17:00
Hrvatska i MOL u procesu su arbitraže koja bi trebala razriješiti otvorena pitanja. Vode se pregovori strateških partnera, pri čemu hrvatska strana inzistira na tome da se MOL prestane ponašati kao većinski dioničar i da ravnopravno upravljaju Inom...
Pogledaj originalni članak

Hrvatska i MOL u procesu su arbitraže koja bi trebala razriješiti otvorena pitanja. Vode se pregovori strateških partnera, pri čemu hrvatska strana inzistira na tome da se MOL prestane ponašati kao većinski dioničar i da ravnopravno upravljaju Inom. MOL je najavio prodaju svoga udjela u Ini, Rusi preko neslužbenih kanala poručuju da su zainteresirani, a u tijeku je i projekt eksploatacije plina i nafte u Jadranu.

Adresa je Budimpešta

U tim okolnostima jučer su Sindikat naftnog gospodarstva te Sindikat energetike, kemije i nemetala upozorili da im novo suvlasništvo Ine s više od 50 posto vlasništva koje podrazumijeva zatvaranje Rafinerije nafte Sisak nije prihvatljivo. O sudbini rafinerije ne može se odlučivati bez suglasnosti Vlade RH, poručuju sindikati.

– Čudno je da se obraćaju Vladi RH kad mi ni u jednom trenutku nismo rekli da ćemo prodavati svoje dionice. Prava je adresa za ta pitanja Budimpešta. Mi smo u pregovorima zbog toga što MOL ne ulaže dovoljno. Ina ne smije postati mala tvrtka bez perspektive i budućnosti – kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

Sindikati tvrde i da bi se Spectrumovo seizmičko snimanje Jadrana moglo pokazati kao jedna od najvećih afera, jer je puno opsežnija ispitivanja te vrste Ina već napravila. – Opravdana je sumnja da je država Inine podatke vrijedne milijarde kuna ustupila Spectrumu – govori Božo Mikuš, šef SING-a.

Neusporedive tehnologije

Stručnjaci ističu da su podaci neusporedivi zbog nove tehnologije. A oglasio se i treći sindikat. – Čudi nas istup kolega iz druga dva sindikata koji su predstavili dokumentaciju o seizmološkim istraživanjima kojoj mi kao najveći sindikat u Ini nemamo pristup. Smatramo da se pitanjem seizmoloških istraživanja trebaju baviti mjerodavna ministarstva i institucije, poručuju iz Inaša.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

RE
retfala
17:38 11.02.2014.

snimanje bez natječaja...već vidim Vrdoljakove prste u pekmezu...

AF
afer
17:16 11.02.2014.

godine 1987 štampana je knjiga: Spašavanje na Jadranu, Zbornik povodom 40. godišnjice ''Brodospasa'' - Split. Poglavlje IV; Istraživanje podmorja, stranice 203 do 229 opisuje detaljno što je sve snimano i napravljeno. Pametnom dosta.

Avatar puky
puky
17:47 11.02.2014.

... ne treba ga dirati, mslim ovog vrdoljaka ... pa samo covjek hoce biti bogati norvezanin ... za 100 godina obecao je da cemo i mi biti bogati ... strava ...