Sjedinjene Države uvode mjere protiv špekulanata naftom

Foto: arhiva vl
Sjedinjene Države uvode mjere protiv špekulanata naftom
15.01.2010.
u 08:33
Komisija za trgovanje budućim isporukama sirovina (CFTC) donijela je odluku o ograničavanju trgovanja budućim isporukama nafte na američkim burzama kako bi spriječila prekomjerni tržišni utjecaj menadžera fondova i drugih špekulantskih investitora.
Pogledaj originalni članak

Američki regulatori napravili su prvi korak u zauzdavanju burzovnih špekulanata naftom. Komisija za trgovanje budućim isporukama sirovina (CFTC) donijela je naime odluku o ograničavanju trgovanja budućim isporukama nafte na američkim burzama kako bi spriječila prekomjerni tržišni utjecaj menadžera fondova i drugih špekulantskih investitora. Odluka se odnosi na trgovanje prirodnim plinom, loživim uljem i benzinom, a u slučaju da ne bude primjedbi, trebala bi postati konačna za 90 dana.

CFTC-ov potez, po svemu sudeći, znači i promjenu stava američke vlade o pitanju  osjetljivog tržišta budućih isporuka nafte. Iako CFTC djeluje nezavisno, stav komisije ranije je išao na ruku bivšem američkom predsjedniku Bushu, koji se protivio čvršćem reguliranju financijskog tržišta. No neki od članova CFTC-a boje se kako bi ograničavanje isporuka na američkim burzama moglo otjerati trgovce na strane burze iako je neosporno da je broj investitora koji zarađuju na trgovanju naftom posljednjih godina i te kako porastao na Newyorškoj robnoj burzi (NYMEX) jer računaju na stalna poskupljenja nafte.

Bude li prihvaćena, CFTC-ova odluka o nafti mogla bi se proširiti i na trgovanje metalom i poljoprivrednim proizvodima.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

OF
odd_fellow
12:20 15.01.2010.

Londoncanin Ne, živim baš u Zagrebu (pravi purger, ne dotepenec). Samo što se godinama bavim ovom problematikom i ponešto pišem na svojoj web-stranici (ubuduće i više).

OF
odd_fellow
09:44 15.01.2010.

Cijene na burzama mogu do izvjesne mjere biti stvar spekulacije - i to na obje strane, i gore i dolje - ali uvijek imaju vezu s fundamentima. Ogromna volatilnost u cijenama zadnjih nekoliko godina posljedica je završetka prve (uzlazne) i početka druge (stagnirajuće) faze u eri fosilnih goriva (oil peak). Svjetska ekstrakcija nafte već pet godina stagnira na peak plateau-u (85-87 m/b d). Spekulacije su samo posljedica toga: rast potražnje dovest će do rasta cijena (jer ponuda ne može pratiti tempo potražnje preko navedene granice) - i cijene idu gore.

LO
Londoncanin
10:29 15.01.2010.

Odd_tellow jako dobar i tocan komentar. Samo da dodam notu dvije o terminologiji. Rijec spekulativnost u svijetu financiskog trzista se cesto koristi krivo ili zloupotrebljava. Cijelo financisko trziste je u odredjenoj mjeri spekulativnos jer svatko kupuje s ocekivanjem da ce cijena rasti. Prema tome spekulira. Ta rijec se koristi da bi se u negativnom kontekstu prikazalo - investitore. Razloga za to ima puno. U financijskom krahu 2007 ovdje u Londonu, politicari su zvali investitore spekulatnima da bi prikrili vlastite propuste u reguliranju ili potpunoj ne-reguliranosti nekih trzista npr. trziste derivativa (uglavnom Options and Credit Default Swaps). Osim toga, razlog za negativni kontekst je u ignorantnosti, ne razumjevanje financijskog trzista, ne profesionalnost. U slucaju ovog clanka, to je vjerojatno prevod iz strane stampe. Valjalo bi znati tocno koja je to stampa da bi covjek mogao odrediti njihov motiv. Moja pretpostavka je neki od tabloida! On uglavno pisu senzacionalisticki za neobrazovane mase.