U borbi protiv zatvaranja industrijskih pogona francuska socijalistička vlada krenula je u novu ofenzivu i ponovno šokirala poduzetnike. Francuski predsjednik François Hollande najavio je novi zakon koji će kažnjavati sve velike tvrtke s više od tisuću zaposlenih koje zatvore svoje pogone, ustanovi li vlada da su imale ekonomske uvjete za opstanak na tržištu.
To je jedna od mjera da se zaustavi preseljenje proizvodnje u druge zemlje, budući da velike kompanije traže način da izađu iz Francuske zbog velikih poreza i drugih nameta kojim Hollandeova vlada financira socijalnu državu. Za velike tvrtke koje zatvore svoje pogone, a vlada ustanovi da je to bilo neopravdano, predviđene su stroge kazne – po svakome radniku svaka će kompanija platiti 20 zakonski propisanih najnižih plaća, koje u Francuskoj iznose 1430 eura. Dakle, po svakom radniku koji u tim tvrtkama ostane bez posla Hollande želi naplatiti 28.600 eura kazne. Kompaniju koja ima 1001 zaposlenog, u francuski proračun uplatila bi 28,6 milijuna eura.
Predsjednik Hollande istaknuo je da tom mjerom pokušava zaustaviti gašenje proizvodnje i rast nezaposlenosti koja je prije tri mjeseca dosegla najvišu razinu u novijoj francuskoj povijesti. Naime, bez posla je 3,3 milijuna Francuza, što je rekordna stopa nezaposlenosti od 11,2 posto. Strani vlasnici kompanija u Francuskoj stalno se žale na loše uvjete poslovanja i lijene radnike koji nisu motivirani za rad jer imaju osiguranu solidnu najnižu plaću koju će dobiti koliko god radili.
– Francuski radnici imaju velike plaće, a rade samo tri sata dnevno. Jedan sat imaju pauzu za ručak, tri sata se međusobno zabavljaju, a tri sata rade. Otvoreno sam to kazao čelnicima sindikata, ali oni su odgovorili da je to u Francuskoj jednostavno tako – požalio se Maurice M. Taylor, šef američke kompanije Titan, koji ozbiljno razmišlja o tome da preseli proizvodnju guma iz Francuske. Možda se sada predomisli.