Kurdistan je postao meka za strane investitore; u četiri godine u tu su zemlju strane kompanije uložile oko 17 milijardi dolara. I to ne računajući naftne kompanije među kojima je i mađarski MOL, koji u dva bloka u iračkom dijelu Kurdistana, Akri Bijeelu i Shaikanu, istražuje to crno zlato.
Sigurnost prednost
Najveća je prednost Kurdistana, u odnosu na druge dijelove Iraka, sigurnost koja mami strance da ulažu novac u zemlju koja, barem u gradu Erbilu, izgleda kao velike gradilište. Iako u Kurdistanu nema terorističkih napada, otmica..., regionalna vlada ipak investitorima osigurava svoje oružane snage pa vojnici naoružani strojnicama čuvaju gradilišta, naftne bušotine ili gdje se već ulaže. Hrvatski novinari posjetili su MOL-ovo naftno polje, odnosno bušotinu Bekhma 1 u kurdistanskim planinama koju također štite snage naoružane strojnicama. Istražnu bušotinu buši tvrtka Rotary, inače u vlasništvu Crosca, članice Ina grupe. U Kurdistanu se sada dnevno proizvede 100.000 barela nafte, a od 2014. godine ta će se brojka udvostručiti. MOL, odnosno njegova tvrtka kći Kalegran, koja ima koncesije za ta naftna polja u iračkom dijelu Kurdistana, od te bi godine u Kurdistanu mogla vaditi 10.000 barela nafte dnevno. Direktor Kalegrana Majdi Ahmad, Palestinac koji je sedam godina radio za MOL u Pakistanu, objasnio je kako MOL sada u Kurdistanu ima samo troškove jer ulaže u istražne bušotine. Ipak, prva nafta iz testne proizvodnje iz bloka Akri Bijeel očekuje se do kraja ove godine.
– Sada ja zovem mamu u Budimpeštu da mi pošalje novac, a doći će vrijeme kada će mama zvati nas u Kalergan – slikovito je objasnio M. Ahmad da očekuje dobru zaradu na nafti. Regionalna kurdistanska vlada objavljuje natječaje za koncesije za istraživanje nafte na njihovu području, oni sigurno nisu najtransparentniji, ali u Kalerganu tvrde kako nitko nikad od njih nije tražio da "trguju ispod stola". Neslužbeno doznajemo da je mađarska vlada 2009. godine preko Amerikanaca utjecala da se razriješe tehnički problemi nakon što je MOL, odnosno Karelgan, dobio koncesiju za istraživanje nafte u kurdistanskim planinama.
Stalno pod zaštitom
Attila Miko, Rotaryjev inženjer na bušotini Bekhma 1, priznao nam je kako nimalo nije imao želju doći u Kurdistan kad mu je kompanija ponudila da radi na tom naftnom polju, ali sada se, kaže, uvjerio da je Kurdistan ipak siguran. Unatoč tome, hrvatski su novinari za vrijeme svog boravka u Erbilu stalno bili pod zaštitom. Ni šetnja ulicom nije bila dopuštena bez pratnje jer se grupa zapadnjaka i dalje smatra potencijalnom metom mogućih terorista ili otmičara. Kurdistan investitore privlači tako što ih na deset godina oslobađa od plaćanja poreza. Iako Bagdad ima i veće povlastice, odaziv je manji zbog neusporedivo manje sigurnosti.
Ko je odobrio da se u Iraku crpe nafna polja? Zar to nije pljacka tudje imovine. Po cijem ododbrenju MOL radi u Iraku?????