Kolumna

Haaški sud jedino iz Hrvatske nije nikoga osudio

Foto: 'Patrik Macek/PIXSELL'
Haaški sud jedino iz Hrvatske nije nikoga osudio
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
17.11.2012.
u 12:00
Presuda generalima Markaču i Gotovini presedan je koji kreira razvoj međunarodnog ratnog prava
Pogledaj originalni članak

Haaški sud nikoga iz Hrvatske nije osudio za ratni zločin! Hrvatska je jedina zemlja izašla iz rata uzrokovanog velikosrpskom agresijom a da ni jedan njen vojnik ili političar nije osuđen na Međunarodnom kaznenom sudu! Dokumentirano je da tijekom cijelog rata i svih vojnih operacija kojima je oslobađana zemlja, hrvatski politički vrh ni u jednome trenutku nije imao zločinački plan o protjerivanju Srba kao pripadnika agresorskog naroda.

Ovo je, što se Hrvatske tiče, i rata koji se vodio na njenu teritoriju, najvažniji rezime rada Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju.

Uz slobodu generalima i sve što sloboda za njih osobno znači, najveća vrijednost oslobađajuće presude generalima Mladenu Markaču i Anti Gotovini jest ta što će budući naraštaji s ponosom moći govoriti da su državljani zemlje koja je, iako žrtva agresije, našla snage sama se suočiti s nedjelima što su ih počinili pripadnici njene vojske – i osuditi ih. U naslijeđe generacijama koje dolaze ostaje vječna činjenica da nama pravdu nisu morali dijeliti međunarodni suci, nego smo se za nju, unatoč svim otporima i teškoćama, uspjeli pobrinuti sami.

Za državu je, dakako, najvažnije što je u žalbenom postupku u predmetu Gotovina i Markač odbačena teza o udruženom zločinačkom pothvatu. Takva je optužba sadržavala iznimno teške i opasne kvalifikacije, i to političke, vojne i povijesne. U političkom smislu ona je značila da je tadašnje hrvatsko državno vodstvo na čelu s pokojim predsjednikom Franjom Tuđmanom vodilo zločinačku politiku čiji je cilj bilo etničko čišćenje Hrvatske od njenih građana srpske nacionalnosti. U vojnom je takva optužba legitimnu operaciju Oluja, kojom je bila oslobođena trećina okupiranog teritorija, predstavljala kao agresorski čin. Rušenje teze o udruženom zločinačkom pothvatu s povijesnog aspekta također je iznimno važno jer će upravo odluke Haaškog suda međunarodnim povjesničarima biti jedan od najvjerodostojnijih izvora.

Valja napomenuti i da je Hrvatska iznimnim pravnim angažmanom u slučaju Gotovina i Markač (uz naglasak na to da najveću zaslugu imaju braniteljski timovi generala) kroz ovaj slučaj kreirala i razvoj međunarodnog ratnog prava. Sve ove godine koliko radi Haaški sud kroz njegovu se praksu, i to na svakom pojedinačnom slučaju, stvaralo pravo po kojemu se sudilo. U hodu su se kreirala procesna pravila po kojima se postupalo prema optuženicima, obranama, svjedocima, reguliralo prava i obveze tužiteljstva. No, još je važnije da se tijekom rada Haaškoga suda definirala i brusila zapovjedna odgovornost. Upravo se na Haaškom sudu ukorijenio pojam zapovjedne odgovornosti kao pravnog pojma koji za zapovjednika znači da je kriv za sva zlodjela i nezakonitosti koje je naredio svojim podređenima, ali jednako tako i za djela što su ih njegovi podređeni učinili bez njegove zapovijedi, a on ih nije u tome spriječio iako je mogao ili ih nije naknadno kaznio ako ih već nije mogao spriječiti.

U procesu koji se vodio protiv generala Markača i Gotovine tužiteljstvo Haaškog suda je otišlo još dalje. S tezom o udruženom zločinačkom pothvatu zapovjedna odgovornost otišla je u nevjerojatnu širinu. Da je sud potvrdio tu tezu, to bi značilo automatsku krivnju za sve generale koji su sudjelovali na sastanku s predsjednikom Tuđmanom na kojem se planirala Oluja. Po tome za zapovjednu odgovornost ne bi bila potrebna veza između pojedinih događaja – ubojstava, paleža, zastrašivanja i njihovih počinitelja te zapovjednika. Generali bi bili automatski krivi za sve što se zbivalo jer su dio zločinačkog plana.

Ne treba zaboraviti da je nakon formiranja Haaškog suda osnovan i stalni Međunarodni sud za ratne zločine te da bi se, u slučaju da nije srušena teza o udruženom zločinačkom pothvatu, taj pravni standard primjenjivao i na stalnome sudu. Da su kojim slučajem Markač i Gotovina osuđeni po ovako široko postavljenoj zapovjednoj odgovornosti, sigurno bi se sutra po istome principu i haaškom presedanu moglo suditi nekom francuskom, britanskom, poljskom ili časniku bilo koje zemlje koja je sudjelovala u bilo kojim ratnim operacijama u svijetu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

AR
arutokingtomi
13:37 17.11.2012.

Koji lažni naslov! A otkuda su Martić, Babić, Stanimirović...?

Avatar kontraadmiraI
kontraadmiraI
15:37 17.11.2012.

Hrvatski geneali su slobodni, sad se sudovi moraju baviti pravim zločincima na slobodi, a to su kapetan Dragan koji će uskoro biti izručen Hrvatskoj, zatim Vojislav Stanimirović saborski zastupnik i potpredsjednik Vlade u Sanaderovom mandatu koji je povezan sa ubojstvima u Vukovaru i na Ovčari, a poznata je i njegova izjava za vukovarsku bolnicu "Palo je i poslednje ustaško uporište", takav čovjek je na slobodi, tu je i aktualni srpski predsjednik Tomislav Nikolić koji je sa svojim dobrovoljcima bio u Aninu gdje su počinjeni zločini na hrvatskim civilima, treba tražiti izručenje generala tzv. JNA Veljka Kadijevića i Blagoja Adžića, oni su izravni planeri vojne agresije na Hrvatsku, zatim velikosrposkog ratnog huškača Borisava Jovića i drugih najbližih ljudi Slobodanu Miloševiću koji su izravno odgovorni za rat..

Avatar jebb
jebb
14:44 17.11.2012.

Generali su slobodni, jos da vidim Stipu Mesica iza resetaka, i sve moje zelje bi bile ispunjene.