KOMENTAR

Hrvatska u NATO-u!

01.04.2009.
u 17:32
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je danas u Washingtonu službenom predajom instrumenata o pristupanju NATO-u koje je ratificirao hrvatski parlament postala punopravnom članicom tog sjevernoatlantskog vojnog i političkog saveza. Veleposlanica Kolinda Grabar-Kitarović na svečanosti u State Departmentu američkoj je vladi kao depozitaru Atlantske povelje, kojom je 1949. godine osnovan NATO, na čuvanje ostavila hrvatske dokumente, a oni će biti pridruženi instrumentima ratifikacije svih država članica koji su pohranjeni u Predsjedničkoj knjižnici Harryja Trumana u državi Missouri.

Predsjednik Mesić i premijer Sanader na 60., obljetnički, summit NATO-a, koji će se održati 3. i 4. travnja u Strasbourgu i Kehlu, ne putuju kao gosti što je bio slučaj prošle godine, nego kao dužnosnici države za koju je svih 26 stalnih članica ratificiralo protokol o proširenju NATO-a na RH. Jedan od najvećih vanjskopolitičkih uspjeha Sanaderove vlade, za koji je od prvog dana osnivanja samostalne Hrvatske prvi započeo predsjednik Tuđman, nije zaustavila ni Slovenija, koja je prijetila referendumom a pisali su i Obami želeći nas usporiti, kao i u pristupnim pregovorima sa EU. Nije uspjela jer je Hrvatska ispunila sve uvjete i standarde propisane statutom NATO-a, od razine ljudskih prava do razvoja gospodarstva, demokracije i civilnog društva.

Da se Hrvatskoj “ne pakira” na putu prema NATO-u, pobrinula se i Amerika potvrđujući da se isplatilo graditi prijateljstvo s Washingtonom te ne odstupati od svojih strateških interesa zbog stranačkih ili dnevnopolitičkih potreba.

Kad je osnovan NATO, a to je označilo i početak hladnog rata, Hrvatska je bila u komunističkoj Jugoslaviji, a Tito u sukobu sa Staljinom. Jedni su poslani na Goli otok, a drugi, poslušniji, stvarali su jugoslavensku vojsku i pripremali strategiju obrane od NATO-saveza i Varšavskog pakta. Jugoslaviju nisu napali ni Rusi ni Amerikanci, ali je njezina “narodna”, odnosno srpska armija početkom devedesetih granatirala hrvatske gradove i sela, ubijala stanovništvo i okupirala hrvatski teritorij.

NATO je gledao i čekao jer nismo bili njegova članica. Naši branitelji i generali, od kojih su Gotovina, Čermak, Markač, Praljak... i na dan službenog primanja u NATO i dalje u pritvoru Haaškog tribunala, nisu čekali, nego su obranili Hrvatsku i za uspješne vojne akcije pohvalio ih je upravo NATO. Predsjednik Bush prošle je godine u Zagrebu rekao da “nitko više ne može napasti Hrvatsku jer će u obrani njezine suverenosti pomagati i NATO”. To će za dva dana Mesiću i Sanaderu ponoviti i predsjednik Obama. Poruka će snažno odjeknuti u našem susjedstvu koje je i dalje nestabilno!

Ulazak u NATO za Hrvatsku je početak razdoblja u kojem se politički odmičemo od Balkana te još sigurniji, budemo li pametni, možemo čuvati naše nacionalne interese. U Washingtonu tvrde da Sanader ima razloga za slavlje jer je bio najuporniji na putu prema NATO-u te su se Hrvati opet izborili za dobre vijesti.

Pogledajte na vecernji.hr