Pogled s Manhattana

Iz Hrvatske se kupuju stanovi u New Yorku

29.05.2009.
u 16:16
Pogledaj originalni članak

Kako bi izgledao Trg bana Jelačića bez tramvaja, bez taksija i automobila koji nadiru iz obližnjih ulica? Zamislite poslagane ležaljke, suncobrane i stotine građana kako se, opušteno ležeći, sunčaju ili pišu na laptopu, čitaju novine ili jednostavno razgovaraju bez straha da će im itko smetati. Možda je pretjerano vjerovati da bi se u Zagrebu tako mogli opustili i zaustavili tramvajski promet kako bi se smanjila buka i zagađivanje zraka, kako bi se građani mogli sunčati, ali ne treba se iznenaditi ako se gradski oci, potaknuti newyorškim primjerom, odluče eksperimentirati.

Sad je kasno da to bude izborni štos zagrebačkih kandidata za gradonačelničku utrku, ali ideja im se zasigurno svidjela kad su prije nekoliko dana ugledali fotografije koje su počele stizati s Times Squarea. Na tom najpoznatijem newyorškom trgu na strani kojom prolazi Broadway avenija, od 42. do 47. ulice te Herald Squarea od 32. do 35. ulice, zabranjeno je voziti se automobilima pa je ta zona postala carstvo pješaka i brojnih turista koji se ne mogu načuditi šarenilu ulica i radosti građana što slobodno šetaju središnjim gradskim trgom.

Ovim se projektom upozorava i na brojna stradanja pješaka i biciklista u prometu u New Yorku te želi potaknuti građane da više pješače te izbjegavaju vožnju taksijem i automobilom što je moguće više jer time pridonose sprječavanju onečišćenja zraka, a usto čuvaju i svoje zdravlje. Amerikanci dokazuju ovim jednostavnim primjerom kako za dobru promidžbu treba malo “mućnuti” glavom i osmisliti zanimljive akcije prilagođene vremenu u kojem živimo, odnosno novim uvjetima koje nameće financijska kriza.

Ima i onih koji nisu zadovoljni blokadom najprometnijeg gradskog dijela jer tvrde da ih podsjeća na Floridu, na plaže i odmor, a New Yorku treba puno rada i puno zaposlenih da bi se izvukao iz recesije.

Gradonačelnik Bloomberg tvrdi da je vijest o Times Squareu kao pješačkoj zoni obišla svijet i da hoteli bilježe povećani broj rezervacija. Možda će se i neki iz Hrvatske uskoro sunčati na tom trgu jer od agencija za prodaju nekretnina posljednjih mjeseci primam informacije kako bilježe pojačani interes naših imućnih građana za kupnju stana na Manhattanu. Ne iseljenika koji žive u Americi, nego Zagrepčana, Splićana...

Zbog poslovne tajne ne otkrivaju imena onih sretnika koji, živeći i radeći u Hrvatskoj, mogu toliko zaraditi i uštedjeti da im ni stan u Velikoj jabuci nije više nedostižan. Točno je da kupnja stana u New Yorku predstavlja dobru i sigurnu investiciju, posebno kad su cijene pale i do dvadeset posto pa se u duljem razdoblju može više zaraditi na iznajmljivanju i potom prodaji nekretnine nego rizičnim ulaganjima na burzi.

Dolar je i dalje slabiji od eura, što još više olakšava kupnju i povećava zaradu. Iznenadili bi se , uvjeravaju me brokeri, da stanove kupuju ljudi koji nisu poznati u Hrvatskoj kao tajkuni ili uspješni gospodarstvenici. Na pitanje ima li među njima političara, samo se smješkaju, ali jedino što žele otkriti jest to da surađuju s kupcima koji posuđuju svoje ime za nekoga tko želi ostati anoniman.

Takva tajnovitost može potrajati do potpisivanja ugovora za stan jer budući vlasnik nekretnine, zbog sigurnosnih razloga, mora dati svoje ime i sve podatke o kreditnoj ili financijskoj moći. Na naš komentar da se i to može riješiti ortačkim ugovorom ili osnivanjem tvrtke u New Yorku, u agenciji za nekretnine odmahuju rukom i govore da je njima najvažnije da se prodaje te da kupaca imaju od Aljaske, Japana, Rusije, Južne Afrike do Hrvatske.

Pogledajte na vecernji.hr