Predsjednik HDZ-a, Tomislav Karamarko morat će hitno riješiti problem glavnog tajnika stranke. Održavanje Milijana Brkića na jednoj od ključnih funkcija u stranci postalo je kao hodanje nizbrdicom ispred grude snijega. Ne napravi li ozbiljan iskorak, Karamarko riskira da ga sustigne i poklopi lavina. Oko Brkića, naime, svako malo iskrsne neka afera, a svaka nova je ozbiljnija i teža od one prethodne. Počelo je s lažiranjem diplome, nastavilo se sa sumnjivim kreditima u Karlovačkoj banci, a došlo se do toga da je Brkić, kao drugi čovjek policije, opstruirao istragu za ratni zločin. Jednako kao i Brkića, ove afere kompromitiraju i samog Karamarka jer je Brkiću godinama bio neposredno nadređen u obavještajnom, a potom u policijskom aparatu te ga kao čovjeka od povjerenja i svoju desnu ruku uveo u visoku politiku.
Davanjem alibija i upornim ustrajavanjem na Brkićevoj zaštiti Karamarko poručuje da stoji iza svega u što se umočio glavni tajnik HDZ-a.
Ako se već oglušio na diplomu te Brkićevu prepisivačinu nazvao kompilacijom, Karamarko se dobrano izložio kada je zanemario skandal s kreditima Karlovačke banke.
Podsjetimo, Brkić koji je cijeli radni vijek proveo na plaći u državnoj službi, u Karlovačkoj banci dobio je goleme kredite, od 560.000 eura, pa od 200.000 eura, vozio automobil od 30.000 eura, dok je supruga, inače frizerka, postala poduzetnica i suvlasnica u tvrtkama vlasnički povezanima s članovima obitelji Šola. Najgore je što su Marija Šola i njeni i sinovi Sandi i Petar, s kojima su poslovali Brkići, zbog kriminala u Karlovačkoj banci završili pod istragom USKOK-a.
Umjesto da se već tada ogradi od glavnog tajnika i njegovih, u najmanju ruku čudnih financijskih makinacija, Karamarko se oglušio. Učinio je isto što upravo čini ministar financija Slavko Linić, koji uporno štiti svog pomoćnika Branka Šegona premda je jasno da je njegova tvrtka dobila povlaštene kredite. No, dok će Šegonu konačno presuditi Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, Brkićevu sudbinu, budući da je HDZ u opoziciji, kroji isključivo Karamarko.
No, stoga je i Karamarkova odgovornost veća. Nakon gubitka parlamentarnih izbora i izvođenja HDZ-a kao stranke na optuženičku klupu zbog korupcije, Karamarko je kao novi predsjednik HDZ-a dobio mandat da sa stranke skine hipoteku kriminalne i korumpirane organizacije koju joj je priskrbio Ivo Sanader. Javnim istupima i izjavama kako je ovo drugi, novi HDZ koji se vraća korijenima, Karamarko to i čini. Međutim, izjave u kojima se ograđuje od pojedinaca iz HDZ-a koji su bili generatori korupcijskih afera ne vrijede puno ako u slučaju svog najbližeg suradnika radi iznimku. Posljednja afera koja se otkrila na suđenju za ratni zločin u zaseoku Gruborima najviše kompromitira Brkića, ali i Karamarka, koji mu je bio šef. Na suđenju su puštene snimke telefonskih razgovora iz kojih je nedvojbeno da je Brkić s pozicije zamjenika ravnatelja policije obavještavao specijalce – i to one koji su svjedoci kao i one koji su osumnjičenici za zločin – da se vodi istraga i da će ih policija ponovno saslušavati.
S nekima od njih Brkić se tim povodom sastajao i razgovarao u četiri oka. Dakle, kao jedan od najviše rangiranih rukovoditelja u policiji osobno je opstruirao istragu za ratni zločin! Može li postojati teža zloporaba funkcije?! Uostalom, je li to i jedini slučaj utjecaja na tijek policijske istrage i njenih opstrukcija? Je li Karamarko, koji je kao ministar policije osobno doveo Brkića za zamjenika ravnatelja, znao što ovaj radi?
Sve su to pitanja na koja bi Karamarko trebao odgovoriti. To prije što je desetak policajaca koji su radili isto što i Brkić – opstruirali istrage poput HAC-a i HEP-a – završilo pod USKOK-ovim istragama. Legitimno je zapitati se ne bi li im Brkić pravio društvo da nije završio u vrhu HDZ-a?
Mene vise brinu Mesiceve afere, sa Karamarkom cemo lako