EUNIC-ov projekt

Bečki dan kave obilježili i 'Virtuozi, muze i striptiz'

Foto: Snježana Herek
Bečki dan kave obilježili i 'Virtuozi, muze i striptiz'
02.10.2013.
u 16:05
U poznatoj bečkoj kavani „Weimar“ održana je sjajno posjećena književno-glazbena večer
Pogledaj originalni članak

U sklopu obilježavanja Svjetskog dana kave i organizaciji austrijskog ogranka Udruge kulturnih instituta europskih zemalja (EUNIC), u poznatoj bečkoj kavani „Weimar“ održana je sjajno posjećena književno-glazbena večer na kojoj su predstavljeni najpoznatiji hrvatski pisac među pijanistima i obrnuto, pedagog i novi dekan Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu Dalibor Cikojević te mađarski pisac Peter Esterhazy.

Tema ovogodišnjeg EUNIC-ovog projekta bila je „književnost o glazbi“. O Cikojevićevom stvaralaštvu govorio je hrvatski veleposlanik u Austriji Gordan Bakota, a o Esterhazyjevom direktor mađarskog Balassi Instituta – Collegium Hungaricum u Beču Marton Mehes.

Ulomke čitala Barbara Petritsch

- Kao rijetko kojem umjetniku, svestranom Daliboru Cikojeviću uspjelo je na najbolji mogući način spojiti dvije umjetničke discipline, glazbu i književnost - rekao je veleposlanik Bakota.

Istaknuo je kako se je Cikojević, pored brojnih nastupa kao koncertni pijanist u Hrvatskoj i inozemstvu, etablirao i kao književnik, objavivši tri romana, od kojih je posljednji „Virtuozi, muze i striptiz“ nagrađen nagradom „Steiermaerkische Sparkasse“ za najbolji strani roman 2010. u Austriji, zaokružio zapaženu glazbenu trilogiju, koju sačinjavaju „Ostavština posljednjeg skladatelja“ (2003.) i „Violina“ (2006.).

Osvrnuvši se na tradicionalno dobre odnose Mađarske i Hrvatske i brojne uspješne kulturne projekte dviju zemalja, Mehez je predstavio Esterhazyjev roman „Harmonia Caelestis“. Odabrane ulomke iz njemačkog izdanja romana „Virtuozi, muze i striptiz“ Dalibora Cikojevića te romana „Harmonia Caelestis“ Petera Esterhazyja čitala je glumica bečkog Burgtheatra Barbara Petritsch, uz burno aplaudiranje publike.

Zdenkin striptiz

Hrvatski pijanist u Austriji Venčeslav Križ čitanje je popratio prigodnom izvedbom djela Borisa Papandopula „Zdenkin striptiz“, nastalog 1961. godine, koji je također jedan od motiva u Cikojevićevom romanu koji govori o kompleksnim odnosima umjetnika i njihovih muza, a pored središnje intimne ispovijedi Zdenke Papandopulo, posljednje supruge hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula, autor je u romanu opisao i istinite ljubavne priče svjetskih glazbenih velikana, Ludwiga van Beethovena i Franza Liszta.

Uz EUNIC, Bečki dan kave u „Weimaru“ organizirali su hrvatsko Veleposlanstvo u Austriji i mađarski Institut Balassi – Collegium Hungaricum u Beču uz potporu Gospodarske komore Beča i navedene bečke kavane.

>> Sjajan koncert Lidije Bajuk, Matije Dedića i Sandre Hrašćanec u Beču

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.