SKLADATELJ MAK MURTIĆ

Mladu glazbenicu iz Nigerije uspio sam naučiti kajkavski

05.04.2017., Zagreb - Mak Murtic, glazbenik. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
07.04.2017.
u 08:53
Slušatelji etnoglazbe trebali bi biti nadnacionalni jer nijedna etnička skupina nema glazbu bez nečijih utjecaja, tvrdi Mak Murtić
Pogledaj originalni članak

Umjesto da porezni obveznici saniraju Agrokor, pojavila se puno jeftinija inicijativa u kulturi. Naime, prilogom možete sudjelovati u crowdfunding kampanji Maka Murtića i orkestra Mimika, akciji prikupljanja sredstava za dovršetak albuma “Božanstva Zemlje i vode”. Saksofonist i skladatelj Murtić radi u Zagrebu i Londonu, ali novim albumom i te kako je blizak ovdašnjem terenu. Album se bavi identitetom i ljudskom sudbinom tematizirajući staroslavenska vjerovanja u neodređenoj točki predindustrijskog ruralnog Balkana.

U godinu dana snimili su 40 instrumenata, mnoge goste, a složeni odnosi elektronike, suvremenih ritmova te tradicijske glazbe i modernog jazza nastavljaju Murtićev put. Iza njega već stoje uspješni nastupi s Mimika orkestrom te dva albuma objavljena u Velikoj Britaniji 2012. te 2015. godine. Uz to svira u sastavima Antenat i Porto Morto, a tu je i rad na glazbenim multistilskim suitama te mnoge druge skladbe i albumi. Dovršetak albuma “Božanstva Zemlje i vode” planiraju uz pomoć crowdfundinga.

– To je dobar način financiranja projekata koji nemaju sponzora. Doduše, crowdfunding ne funkcionira bez podrške slušatelja koji su posljednjih dana i te kako potegnuli u dijeljenju i doniranju. Na isti način financirali smo završetak snimanja prethodnog albuma – kaže Mak Murtić.

Na albumu sudjeluju ljudi iz cijelog svijeta, od Engleske, Jugoistočne Europe do Zapadne Afrike, pa sve do gostiju iz Grčke, SAD-a i Hrvatske, kako na tradicijskim instrumentima tako i na elektronici i suvremenim instrumentima. U toj priči isprepliću se suvremeni klupski zvuk, jazz i južnoslavenski ritmovi i plesovi.

– U našoj regiji vidna je kulturna fluidnost što je, naravno, normalno za bilo koji dio svijeta. Ali te su kulture kasnije „odijeljene“ državama i granicama pa su se u raznim razdobljima i na raznim mjestima, a poglavito od 19. stoljeća nadalje, stvarali „nacionalni“ identiteti, sistematski, što je, naravno, značilo da se glazba koristila i u tom smislu pa je i ona sama restrukturirana i sistematizirana. Zato to i ne volim zvati etnička glazba, jer jedna etnička skupina nema nužno „svoju“ glazbu, već je dijeli. Slušatelji ove glazbe uglavnom su nadnacionalni, a možda i druge „navuče“ na takvo poimanje svijeta – objašnjava naš sugovornik. Ova je glazba, dodaje, prirodno izrasla u Londonu, jer je tamo takav način razmišljanja izrazito snažan.

– Nemojmo se zavaravati, kad su Slaveni došli na ova područja, nisu oni bili jedini niti su oni u potpunosti asimilirali druge kulture. Ovo su sve prošla multietnička društva kojih se danas ne sjećamo, stoga ova glazba podosta rezonira i sa suvremenim društvom. Moram priznati da smo imali zgodnih situacija, primjerice da djevojka nigerijskog podrijetla počne učiti kajkavski dijalekt našeg jezika. Postoji neki element egzorcizma, nadam se ne u onom površnom smislu, kako strancima tako i nama. Dapače, mislim da je kod nas cijelo bogatstvo regije podosta nepoznato ili pak stigmatizirano, dok je vani to puno lakše jer ne postoji kulturni teret – kaže Mak.

Nužnost malih nastupa

U Engleskoj se kreće alternativnom glazbenom scenom, svira art jazz, opozicijski afrobeat i suvremenu klasiku, dok je u Hrvatskoj njegov skladateljski rad dodatno vezan uz film.

– Postoje neke male kulturne razlike u glazbenom ukusu, ali i to se brzo mijenja. Londonska scena prilično je zatvorena u sebe, ima vrlo izražen stil i to se potiče. Što se tiče same infrastrukture, dosta je zasićena pa entuzijazam i kvaliteta rada tehničkog osoblja i klubova varira, ali mali nastupi u pubovima kojima London obiluje nužni su za razvoj glazbene kulture – zaključuje Murtić.

>>Neobičan hrvatski sastav na London Jazz Festivalu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.