Izložba “Fiume Fantastika: Fenomeni grada” peta je izložba, ujedno i najveća, otvorena u sklopu projekta Rijeke 2020 – EPK u novouređenom Exportdrvu na Delti i na neki način predstavlja izložbeni vrh projekta.
Postavljena je u deset paviljona, od kojih svaki tematizira određeni riječki fenomen: Granice, Luka i željeznica, Mreže, Kino: “Stižu ljudi!”, Grad, Palača, Zajedničko tlo, Dokolica, Spomenici i Fantastične zone, a njen kustos, arhitekt Idis Turato postavio ju je da funkcionira poput šetnje novim riječkim Korzom kroz 150 godina riječke povijesti. Priča je to o Rijeci koja je u tom periodu svoje urbane povijesti radikalno rasla i postala prometno i industrijsko središte. Izložba tumači povijest modernog urbanog razvoja grada i njegove regije prateći utjecaje ekonomskih, političkih i društvenih procesa na arhitekturu grada.
Donosi recentna istraživanja riječke povijesti nastalih pod vodstvom DeltaLaba – Centra za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam Sveučilišta u Rijeci čija je rektorica Snježana Prijić Samaržija na otvorenju okupljenima kazala: – Gradovi postaju središta svijeta, a gradonačelnici oni koji će vladati svijetom. Iz te perspektive počeli smo razmišljati o Rijeci te je izložba središnja po tome što se u nju slijevaju sva naša razmišljanja o Rijeci. Promišljali smo pitanje identiteta Rijeke koja je istovremeno lijepa i ružna, otvorena i zatvorena, tolerantna i kritična. Htjeli smo otkriti što uistinu jest identitet Rijeke i ova je izložba novi način promišljanja gradova i urbaniteta, a vrhunac će biti osnivanje urbanih studija u Rijeci.
Izložba se može pogledati do 1. prosinca, a broj posjetitelja ograničen je u skladu s epidemiološkim mjerama.
Ne moze bez zlocinca. To su lijevo progresivni i napredni.