„Austrijska rivijera – Beč otkriva more“, naziv je izložbe otvorene u Muzeju Grada Beča (WienMuseum), koja je uz visoke predstavnike austrijske metropole i stranih diplomatskih zborova privukla i neočekivano veliki broj Bečana.
S hrvatske strane među uzvanicima bili su, između ostalih, hrvatski veleposlanik u Austriji Gordan Bakota, voditeljica Stalne misije RH pri OESS-u, UN-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču, veleposlanica Dubravka Šimonović, ministrica savjetnica za kulturu u Veleposlanstvu RH u Austriji dr. Zdenka Weber, kao i gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić, direktorica Turističke zajednice Kvarnera Irena Peršić Živadinov te direktor predstavništva HTZ-a u Austriji Ranko Vlatković.
Riječ je o izložbenom postavu od 450 objekata koje nude posjetiteljima kronološko povijesno putovanje najomiljenijim destinacijama za odmor Bečana na tzv. Austrijskoj rivijeri (Hrvatski Jadran) u vrijeme Austro-Ugarske monarhije. Putovanje počinje otvaranjem željezničke pruge Beč-Trst 1857 godine, a završava velikom izložbom u bečkom Prateru 1913. godine pod nazivom „Adria Ausstellung“.
Izložbeni postav čine od povijesnih dokumenata o kupaćim kostimima i predmetima za uređenje hotela preko pomorskih karata i sprava do privatnih fotografija i turističkih plakata u to vrijeme. Izložena su i brojna umjetnička djela, među kojima i tematski ukomponirane slike Egona Schielea, Rudolfa von Alta i Albina Eggera-Lienza te brojne javnosti nepoznate fotografije iz Istre i Dalmacije.
O povezanosti Beča s Opatijom, talijanskim Trstom i Gradom, ali i Splitom i Dubrovnikom kao središtima „Austrijske rivijere“ govorio je direktor bečkog Muzeja Wolfgang Kos. Istaknuo je kako su se u Opatiji, Istri i na Gornjem Jadranu zbog blage klime i morskog zraka odmarali od carske obitelji do bogatih austrijskih građana, pa su Bečani taj dio nazivali svojim „zimskim vrtom“. Kuratori izložbe tvrde kako izložba prije svega kod starijih ljudi budi romantična sjećanja no da joj nije svrha „buđenje nostalgije“, nego povijesno dokumentarni prikaz tog vremena. Izložbu je otvorio bečki gradski vijećnik za kulturu i znanost Andreas Pokorny, istaknuvši, između ostalog, značaj povijesne povezanost Beča i Opatije i Istre nego i izuzetno dobre austrijsko-hrvatske kulturne suradnje. Najavio je izgradnju novog Wien Museuma na istom prostoru koji će, kako je rekao, postati impozantan „bečki hram umjetnosti“.
Predstojnik Ureda saveznog austrijskog kancelara i počasni građanin Opatije dr. Manfred Matzka koji je i sam autor knjige „Istra – voditelj za čitatelje“ rekao je za Večernji list kako dvostruko veći broj posjetitelja na izložbi od očekivanog potvrđuje da je Hrvatska bila i ostala omiljena turistička i kulturna destinacija Austrijanaca.
„ Ova je izložba koja traje do 30. ožujka slijedeće godine dvostruki poklon Grada Beča Opatiji s kojom ju do danas vežu neraskidive povijesne veze i prijateljstvo, i to povodom proslave 170. obljetnice organiziranog turizma u Opatiji i Hrvatskoj i 120. obljetnice otkako je Beč Opatiji i Hrvatskoj poklonio prvu Hitnu medicinsku pomoć“, rekao nam je gradonačelnik Opatije Dujmić.
Direktorica TZ Kvarner Irena Peršić Živadinov je rekla kako je Zajednica iskoristila ovu jedinstvenu priliku i za ovu izložbu, u sklopu projekta brendiranja kvarnerske gastronomije, okupila gourmet restorane ovog kraja koji su Bečanima predstavili svoju kulinarsku ponudu i vina.
„Austrijanci su nam među prva tri tržišta i najvjerniji naši gosti“, dodala je, označivši izložbu ne samo kulturnim nego i turističkim i gastronomskim barometrom.