Posljedna, sedma Noć muzeja je rekordna dosad - posjetilo ju je 325 tisuća ljudi što je deset tisuća više nego lani. U Splitu je bilo 39 tisuća posjetitelja, 26 tisuća u Rijeci, 22 tisuća u Zadru, 13 tisuća u Osijeku, 8.700 u Varaždinu, 8 tisuća u Dubrovniku, 7.700 u Puli, 2.700 u Koprivnici, 2.600 u Čakovcu i Slavonskom Brodu, 2.200 u Karlovcu...
U najbrojnijim i najvećim, zagrebačkim muzejima, bilo je 160 tisuća posjetitelja, a od tog broja najviše njih bilo je u Muzeju suvremene umjetnosti - 16 tisuća. Po prvi puta u Noć muzeja uključili su se Buzet, Jasenovac, Kumrovec, Metković, Senj, Varaždin, Vis, Sutivan i Hvar. Ukupno je sudjelovalo više od 160 ustanova u kulturi u gradova.
Zanimljivo je da su unatoč poprilično hladnoj noći i rukometnoj utakmici Hrvatske-Srbija koja je mnoge "prikovala" za TV ekrane, Splićani u velikom broju pohrlili u muzeje. Iznimno bogat i raznovrstan, a što je najvažnije, posjetiteljima besplatan program ponudili su svi gradski muzeji, a prvi put u manifestaciju se uključilo i Udruga "Zvjezdano selo Mosor". Građanima je pružilo mogućnost razgledavanja neba.
Veliku pozornost Splićana privukla je izložba majstora svjetlopisa Ante Verzottija koja je u povodu proslave 100-godišnjice postojanja otvorena u galeriji Foto kluba Split. Verzotti je izložio svoje "Kriptofotografije" U Galeriji Emanuela Vidovića pod stručnim vodstvom razgledao se stalni postav, a veliko zanimanje izazvala je izložba Josipa Klarice "Fotografije 1976.-2011."
Dječja predstava u Splitu
Arheološki muzej prepun je bio znatiželjnika koji su u dvorištu strpljivo čekali da ih stručnjaci upoznaju sa stalnik izlošcima, a od 18 do 23 sata organizirano je razgledavanje Salone uz glazbeni i dramski program te domijenak. Splićane su do Salone vozili autobusi gradskog prijevoznika Promet. U Ernografskom muzeju mališani Dječjeg vrftića "Srećica" izveli su predstavu "Uskočka svijeća".
Manifestaciji se pridružila i Kuća slave splitskog sporta u kojoj su s posjetiteljima razgovarali slavni splitski sportaši i oni koji ove godine idu na Olimpijske igre.
- Šteta što se "Noć muzeja" ne organizira nekoliko puta na godinu, i večeras su komentirali Splićani očito željni i "gladni" ovakvih i sličnih manifestacija.
Uvijek atraktivni praljudi
I zagorski muzeji sinoć su se uključili u "Noć muzeja. U srednjevjekovnom Dvoru Veliki Tabor okupilo se 500-injak posjetitelja koji su mogli razgledati izložbe „Veliki Tabor u svjetlu otkrića“ te „Plemićkom grad Vrbovec na Sutli. Održano je i predavanje o arhitekturi Dvora te radionica za najmlađe „Sagradimo Veliki Tabor zajedno“. Posjetitelji su se mogli upoznati i o izradi srednjovjekovnog oružja i pancira, te se družiti s jednom od legendi Velikog Tabora Veronikom Desinićkom. U Muzeju krapinskih neandertalaca u Krapini pažnju posjetitelja privlačila je radionica izrade kamenih alatki, oruđa kojeg je koristio pračovjek. Muzej je podijelio 700 besplatnih ulaznica, a zainteresiranih je bilo još i više.
Iako nisu imali ulaznicu, Muzej je obišla i obitelj Kolarek iz Zagreba, s dvoje djece koje je oduševio "živi" pračovjek.Uz stručno vodstvo posjetitelji su Muzej pračovjeka razgledavali o grupama. U Galeriji Antuna Augustinčića u Klanjcu održana je muzejska likovno-plesna večer „Tango tangenta“. Tangenta je bila skulpturalna instalacija Maje Šimunović, postavljena u jednoj od dvorana Galerije koja se sinoć na otvorenju izložbe u Noći muzeja preobratila u plesnu dvoranu, i to naravno - za tango.
Radioaktivni kokteli u Peek and Pokeu
Dok su se u jedinstvenom muzeju u nas, riječkom muzeju informatike "Peek@Poke" posjetitelji sinoć ispijali "radioaktivne" koktele i virtualno se borili s izvanzemaljcima u sklopu programa "Alien attack" , u Muzeju grada Rijeke posjetitelji su uz čašu belice, vina kastavskih vinara razgledavali zanimljivu izložbu Rijeka u mađarskom sjećanju, zbirku dokumentata, fotografija , predmeta i drugih izložaka vezanih uz razdoblje mađarske vlasti u Rijeci.
Oba su ova muzeja, kao i drugi muzeji, galerije i ustanove u gradu, uključeni u manifestaciju Noć muzeja , bili krcati pa su već rani večernji sati obećavali da će u Rijeci "noć kad smo svi u muzejima" premašiti lanjsku posjećenost od pet tisuća ljudi. U Muzeju grada znatiželjno su se razgledavali i dječji radovi i slike Bogomila Karlavarisa, a muzej su okupirali i zvončari iz Matulja i njihova karnevalska skupina Frlanija Pakal - Babulini. Zapjevala je i klapa Skalin, nakon nje uslijedio je pijanistički nastup Ramira Palmića pa posjetiteljima nije padalo na pamet tražiti bolje mjesto.
Priključile se i riječke knjižare
U muzeju moderne i suvremne umjetnosti Riječani su imali prilike vidjeti šezdesetak radova iz fundusa muzeja , neke od njih prvi put . U Pomorskom i povijesnom i Prirodoslovnom muzeju uz zanimljive izložbe organizirani su posebni programi, od mađioničara do jazz koncerta, predavanja i druženja uz čaj i kroštule. I riječke su knjižare , ona Školske knjige i VBZ-a bile otvorene priključujući se tako manifestaciji Noć muzeja, a u Astronomskom centru pred zaljubljenicima u nebo i zvijezde redale su se prezentacije i filmovi uz promatranje kroz teleskope.
Noć muzeja u Varaždinu u galerije i muzeje izmamila je brojne Varaždince. Mogli su razgledati stalni postav Gradskog muzeja, kulturnopovijesnog odjela na Starom gradu, stalni postav Entomološkog odjela Svijet kukaca u palači Herzer te stalni postav zbirke Miljenka Stančića u Galerijskom centru na Stančićevu trgu. Osim Stančićeve zbirke, Galerijski centar posjetitelje je privukao audio - vizualnim performansom autora Luke Bunića i Emila Hercega. Ovaj dvojac na zidu Galerijskog centra kroz sliku i glazbu Varaždincima je prikazao “Priču o varaždinskom Pozeju”, inspiriranu, kako su rekli autori, legendom o zmaju Pozeju koji je živio ispod grada. U filmu, mogli su se nazrijeti i dijelovi snimani na Starom gradu.
Anđeoski napici u Muzeju anđela
Zanimljivo i vrlo živo bilo je i u Muzeju anđela, gdje su “anđelice” dijelile anđeoski napitak, a u dvorištu je bila postavljena svjetlosna instalacija.
- Sve vrvi ljudima od 18 sati. Ne samo da razgledaju, nego se i zanimaju za radove - rekle su “anđelice”. U palaču Sermage, pak, posjetitelje je privukla izložba Ljepote grafičke umjetnosti: Izbor najvrednijih grafika iz fundusa Galerije starih i novih majstora GMV-a.
Ni hladno vrijeme, ni rukometno polufinale nisu sinoć spriječili zadarske ljubitelje umjetnosti da u osmoj Noći muzeja obiđu svoje omiljene izložbe ili premijerno pogledaju nove. A uistinu se imalo što vidjeti: od puhača stakla i izrade staklenog nakita, otkrivanja arheoloških lokaliteta sa studentima arheologije u Muzeju antičkog stakla, do dešifriranja tetovaže na podlaktici Ivana Balića napisane na glagoljici u Arheološkom muzeju koji je priredio malu školu glagoljice.
- Već u prvom satu zabilježili smo velik posjet, a on je svakoga sata rastao za sljedećih 500 i više posjetitelja. Do 21 sat najviše su dolazili umirovljenici i obitelji s djecom, a kasnije mlađi posjetitelji. Do 22 sata Arheološki muzej posjetilo je 2650 Zadrana, što je na prošlogodišnjoj razini kada je podijeljeno 4600 ulaznica, rekla nam je Marina Brkić iz odnosa s javnošću.
Gudači u Muzeju antičkog stakla
Atraktivan program u Muzej antičkog stakla, upotpunjen ove godine i koncertom Gudačkog kvarteta Blagoje Bersa te nagradnom igrom, privukao je do 22 sata 3100 posjetitelja. Ravnatelj muzeja Ivo Fadić rekao nam je da najveću gužvu očekuju poslije 23 sata, a i ove godine najatraktivniji program priredili su puhači stakla iz staklopuhačke radionice Podhraški i mladi zadarski puhač Marko Štefanac te Antonija Gospić s izložbom nakita.
Narodni muzej već tradicionalno priprema programe na nekoliko lokacija. Od udaljenog otoka Iža, gdje se još prošli vikend mogla razgledati izložba iških lopiža, do predavanja, projekcija, dvije izložbe fotografija, demonstracije kuhanja brudeta u iškoj keramici, prezentacije o povijesti, fundusu i djelatnostima Narodnog muzeja.
- Raznolik program uvijek privuče i najviše znatiželjnika pa su tako sinoć do 22 sata na lokacijama Narodnog muzeja podijeljene 8102 ulaznice, potvrdio nam je kustos Hrvoje Perica.
U samostanu ulaznice ne broje
Mjesto na kojemu se ulaznice nisu brojale, ali gdje se i prije otvaranja vidjelo da Zadrani svoje muzeje vole javno, bio je Samostan sv. Frane koji se ove godine prvi put uključio u Noć muzeja. Kako nam je rekao fra Drago Ljevar, bogatstvo samostanske riznice ljeti privlači strane turiste, a kako je riznica zimi zatvorena, svoju vrijednu zbirku, u kojoj su izložene umjetnine od 11. do 15. stoljeća, odlučili su otvoriti samo za Zadrane.
A tradicijske torbe, koje su u prošlosti češće nosili muškarci nego žene i to kao nužni dodatak i putno „pomagalo“ prikazane su na izložbi Tko nosi ne prosi! – s torbom po hrvatskim krajevima koju je povodom Noći muzeja ugostio Muzej Virovitica.
Bambi Molestersi za kraj
- Željeli smo posjetiteljima prikazati izradu, upotrebu i značaj torbe u našoj kulturi, ali i u susjednim zemljama. Torba je uvijek imala značenje, kao radna, školska, modna torba, a mogu se vidjeti tipične ženke, muške, školske i druge torbe koje su u isto vrijeme predmet, ali i simbol i poruka - istaknula je autorica izložbe Katarina Bušić. Izložbi Etnografskog muzeja iz Zagreba koju je ugostio virovitički Muzej prethodila je priča o „torbama s dušom“. 'Kružok' o damskim torbama i modi šezdesetih godina prošlog stoljeća održala je poznata Virovitičanka Đurđica Seits koja je posjetiteljima govorila o svojoj zbirci torbi, a kasnije ih i podijelila na prvom buvljaku korištenih torbica u Virovitici.
Kao i svake godine, Muzej je za kraj počastio ljubitelje glazbe, ovaj put koncertom The Bambi Molestersa koji su oduševili publiku i iza ponoći zaključili ovogodišnji Noć muzeja.
Kreteni gradski izdrkani , napravite to svaki misec, i tako su vam muzeji prazni ?