Tristotine djela Ede Murtića izabrnaih iz cjelokupnoga opusa slikara ni u jednom drugom prostoru ne bi moglo izgledati ovako kako je to sada postavljeno kao “Donacija Murtić - prema ostvarenju vizije” u Muzeju suvremene umjetnosti, rekla je Goranka Vrus Murtić na otvorenju izložbe.
Cijeli Zagreb u MSU
Teško je reći tko nije bio na otvorenju među više od dvije tisuće ljudi. Od političara bivših i sadašnjih, likovnih umjetnika svih generacija, književnika i redatelja, do estradnjaka svih fela i sportaša, odvjetnika i vježbenika iz njihovih ureda, jednom riječju - cijeli Zagreb. Na čelu s predsjednikom dr. Ivom Josipovićem, ministrom kulture Božom Biškupićem, gradonačelnikom Milanom Bandićem koji je prije izložbe otkrio tablu na Ulici Ede Murtića u neposrednoj blizini MSu-a. Zasigurno je to najveći kulturni događaj prošloga vikenda. I svečani uvod u proslavu godišnjice djelovanja Muzeja suvremene umjetnosti.
A velika gužva u ovom atraktivnom muzejskom prostoru (za koji je arhitekt Igor Franić prošli tjedan dobio nagradu V. Kovačić koju dijeli sa sportskom dvoranom Novigrad), znak je da je Murtićevo djelo itekako aktualno, posebice kad je na jednom mjestu predočen svojevrstan kronološki presjek stvaralaštva iz svih faza, od strudentskih dana do zadnjih slika nastalih godinu prije umjetnikove smrti.
Nismo doznali broj koliko je Edo Murtić stvorio umjetničkih djela, ali je poznato da je izvan službenih muzeja i galerija, te brojnih privatnih zbirki, u posjedu obitelji 1500 slika, crteža, plakata, gvaševa, mozaika i keramike. Sve to je ovaj produktivni likovni umjetnik stvorio tijekom šezdeset godina. Sada se kao jezgro Donacije Murtić pokazuje tek izbor od tristo djela, dakle tek jedna petina. Iako su mnogi na izložbu došli da bi se fotografirali u vizualno atraktivnom ambijentu, mnogi su znalci priznali da je poseban ugođaj vidjeti ova djela na jednom mjestu. Kako je rekao autor izložbe Branko Franceschi, zbog golema opusa koji je stvorio Edo Murtić trebao bi biti naš kulturni kapital.
Predsjednik nema kasu
Predsjednik dr. Ivo Josipović je zahvalio obitelji Murtić, Goranki Vrus i sinovima Marku i Ranku Murtiću što su izabrali 1500 djela iz svih stvaralačkih razdoblja za donaciju koju bi prema volji slikara željeli udomiti u Zagrebu.
- Predsjednik nema kasu, ne može dati novac za udomljenje donacije. Ono što mogu, jest pitati svako toliko ministra kulture i gradonačelnika što je napravljeno, rekao je predsjednik Ivo Josipović. Ravnateljica MSU mr. Snježana Pintarić spomenula je da je pred Zagrepčanima na dva kata novoga muzeja doista najbolje i iz bogatoga opusa Ede Murtića.
Rekli su o Donaciji...
Fedor Džamonja koji je također zastupnik donacije svjega oca, prokomentirao je izložbu riječima:
- Zajedno nastupano s obitelji Murtić i tražimo prostor jer želimo pokloniti umjetnine. Naravno, svatko bi to morao rješavati za sebe. Ovdje vidimo da je Murtićev opus fenomenalan! Ovo su najbolji radovi. Zaslužuju apsolutno ozbiljan tretman od ovoga grada, države, našega društva.
- Mnoge od ovih radova vidio sam kod samoga Ede, ali je divno pogledati to u jednom redoslijedu od 50-ih, 60-ih godina do materijala nastalih početkom 21. stoljeća. Stvarno bi bilo dobro da Grad Zagreb odredi jedan prostor za ovu Donaciju, kazao je fotograf Luka Mjeda izložbu u MSU.
- Od velikog je značaja da se može predstaviti cjelokupno stvaralaštvo Ede Murtića s najznačajnijim radovima. Bilo bi dobro da se pronađe odgovarajući prostor za trajni smještaj cjelovite zbirke. I da je dostupna javnosti, rekla je Nataša Ivančević, povjesničarka umjetnosti.
- Donacija je impresivna, pedesete su izvrsne. Sviđa mi se višestrukost žanrova koji su tu zastupljeni, od slikarstva do mozaika. Imam mali prigovor da nedostaje onaj likovni "touch" u postavu i ruka likvonog umjetnika ili arhitekta, tumači Nela Gubić, povjesničarka umjetnosti.
- Što reći, ovo je fascinantno. Biti suočen s djelima veličanstvenog slikara. Doista zadivljujuće. Ovamo treba doći kad prođe ova sva gužva i uživati u ovome djelu. Poznajem Murtićev rad u svim fazama, a ovdje je čovjek kao posjetitelj izložen ovako velikoj količini radova - cijelom jednom slikarskom životu, rekao je Dubravko Jelačić Bužimski.
- Ovo je još jedna donacija koja se neće ostvariti. Nažalost. Sjetite se samo koliko je Zagreb dobio privatnih donacija. I što je s njima učinio? Možda se jednoga dana nešto pokrene kad se promijene kadrovi, skeptičan je bio arhitekt Željko Kovačić.
Ne kužim čemu se ljudi dive na njegovim slikama? Kaj je tu fascinantno i zakaj je on veličanstven? Mihanović je fascinantan i veličanstven u svom hiperrealizmu. To treba nacrtati, a ne ovo bojanje bez veze.