Dugačak je popis stvari s kojima nam partner stisnut uz nas može smetati dok spavamo; od hrkanja, okretanja, guranja, grijanja, pa do čestog ustajanja zbog mokrenja, a liječnici upozoravaju kako je sve što omete sedam do osam sati sna u komadu štetno; te podiže rizik od dijabetesa, moždanog udara, kardiovaskularnih bolesti i demencije.
Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?
- Nedostatak sna može utjecati i na ključne aspekte odnosa, raspoloženje, frustraciju, toleranciju, empatiju i sposobnost kvalitetnog komuniciranja s partnerom i drugima - rekla je za CNN bihevioralna znanstvenica, autorica i specijalistica za spavanje Wendy Troxel.
Ona kaže da loš san; i loše raspoloženje kao rezultat; umanjuje razne naše sposobnosti, a može pridonijeti i depresiji, anksioznosti i drugim emocionalnim poremećajima i disfunkcijama u odnosima; a jedno od rješenja je - izbacivanje voljene osobe iz kreveta.
- Često me klijenti pitaju 'Je li loše ako ne spavamo u s partnerom u istom krevetu?', a moj je odgovor 'Ne nužno!'. Dapače, odvojeno spavanje može imati i neke prednosti - rekla je.
Istraživanje koje je Troxel provela sa svojim timom otkrilo je naime da je odmorna osoba sretnija, empatičnija, privlačnija, zabavnija i komunikativnija - što su sve osobine ključne za razvoj i održavanje jakih odnosa.
- Odvojeno spavanje može pomoći parovima da budu sretniji, manje ogorčeni i sposobniji uživati u onom vremenu koje će provesti skupa u krevetu - rekla je Troxel.
Zato svim parovima savjetuje da o odvojenom spavanju ne razmišljaju kao o nečem drastičnom i negativnom što će ih razdvojiti, već kao o zajedničkom 'savezu za bolji san'.
Raniji odlazak na spavanje smanjuje rizik od depresije 23 posto