Dim cigareta mogao bi zauvijek nestati iz britanskih automobila ako se vlasti odluče podržati prijedlog Britanske zdravstvene organizacije (BMA) i zabraniti pušenje u automobilima. Britanski liječnici, naime, javlja Guardian, zatražili su da se zabrani pušenje u automobilima kako suputnici vozača pušača, a posebice djeca, ne bi udisali otrove čija koncentracija u automobilima daleko premašuje onu izmjerenu u kafićima.
BMA pokušava uvjeriti vlastodršce diljem Velike Britanije kako bi proširila zabranu pušenja na javnim mjestima koja je na snagu stupila 2007. i na osobne automobile.
Prema njihovu stručnom mišljenju, djeca koja se voze u automobilu u kojemu se puši u znatno su većoj opasnosti od odraslih jer udišu puno više kemikalija koje se ispuštaju izgaranjem cigareta nego odrasli, a isto tako ne mogu sama odlučiti hoće li se voziti u pušačevu automobilu ili ne.
BMA je na zabranu pozvala nakon pomne provjere ranije objavljenih istraživanja o pušenju u automobilima.
Upravo ta istraživanja pokazala su da su putnici u automobilima u kojima se puši izloženi otrovnim supstancijama 23 puta više nego da sjede u kafiću. Starija populacija sklonija bolestima dišnih putova također je izložena velikom riziku udišući dim cigareta u automobilu.
Nekada je bilo normalno da se puši u zatvorenom prostoru bilo gdje.Autobus,kino,čekaonice,vlakovi...Tzv sekundarno pušenje je obična izmišljotina jer nekoliko sati udisanja duhanskog dima tu i tamo sasvim sigurno ne može štetiti nikome.Ja sam nepušač ali mi je potpuno svejedno ako je prostorija zadimljena...Ova histerija protiv pušenja je krajnje licemjerna jer uz gorivo duhan u najvećem postotku puni proračun.