Ako refleksno nakon svakog nošenja odjeću bacate u košaru za prljavi veš, možda trebate razmisliti o svojim navikama pranja rublja, rekla je Carolyn Forte, izvršna direktorica laboratorija za kućnu njegu i čišćenje Good Housekeeping Institute. Kada je riječ o tome koliko često prati neki odjevni predmet, Forte ističe da je to stvar osobnog izbora, no smatra kako većina ljudi svoju odjeću pere puno češće nego bi zaista trebali.
A osim što odjeći smanjuje vijek trajanja, prečesto je pranje štetno i za okoliš.
Nikada nemojte prati rublje na 30 ili 40 stupnjeva i to zbog vrlo ozbiljnog razloga!
"Ipak, važno je i ne čekati predugo između dva pranja jer to pak može potencijalno uzrokovati probleme s kožom, gljivične infekcije i neugodne mirise", dodala je.
- Znoj, ulja, mrtve stanice kože i mikroorganizmi poput bakterija ili gljivica mogu se prenijeti na odjeću - rekao je dermatolog dr. Joshua Zeichner iz bolnice Mount Sinai u New Yorku. “Dok zaprljana odjeća stoji, mikroorganizmima daje vremena za rast i razmnožavanje, a s nje mogu lako doći na tijelo.”
- Tako na primjer ponovno nošenje znojnih čarapa može uzrokovati atletsko stopalo ili pogoršati postojeći slučaj - kaže dermatolog, "a nedovoljno često pranje bilo kojeg odjevnog predmeta može dovesti do folikulitisa i izbijanja akni.
“Osim toga, bakterije i znoj koji se nakupljaju na takvoj odjeći mogu uzrokovati i neugodan miris koji je teško ukloniti, čak i nakon pranja“.
Što treba prati nakon svakog nošenja
“Što je odjevni predmet bliže koži, to ga češće treba prati”, objasnio je dermatolog, pa “donje rublje npr. treba prati svakodnevno“.
- Isto je s čarapama, potkošuljama i odjećom za vježbanje - kaže Forte, no ako se u njoj niste oznojili, samo je ostavite da se prozrači.
Što treba prati svakih nekoliko nošenja
"Odjeća koja dolazi u dodir s kožom, ali nije znojna ili zaprljana, može se nositi i drugi ili čak treći put bez pranja", kaže Zeichner, dok se hlače, veste, bluze, grudnjaci i pidžame se obično mogu nositi i nekoliko puta prije pranja, pogotovo ako su se nosile na kratko i na njima nema znoja ni prljavštine.
- Traperice se također mogu nositi barem nekoliko puta prije pranja, a tako će trajati dulje i općenito izgledati bolje - kažu stručnjaci.
Što možete prati rjeđe
Odjeću koja nije u bliskom kontaktu s tijelom ne treba prati toliko često.
“Gornja odjeća poput kaputa, jakni i predmeta koji se nose preko druge odjeće, poput kućnih ogrtača i džempera, može se prati rjeđe jer se obično i nosi kraće vrijeme”, kaže Forte, a "isto vrijedi i za finije komade koje nosite samo povremeno, u posebnim prilikama."
Stvari poput odijela, večernjih haljina i koktel haljina obično su izrađene od osjetljivih tkanina koje.
- Između nošenja, nemojte samo spremiti odjevni predmet u ladicu ili stražnji dio ormara već ga objesite negdje na otvoreno ako imate prostora za to. Također, možete koristiti parnu peglu ili poprskati predmet sprejem za dezinfekciju; a ako joj samo treba malo osvježenja, nakratko je ubacite u toplu sušilicu s vlažnom krpom ili ručnikom - savjetuju stručnjaci za Huff Post.
Majka podijelila trik kako brže osušiti odjeću tijekom zime: Trebate samo jednu plahtu!