Tko bi rekao da će se Kristina Glumac, koja je kao trogodišnjakinja pred strahotama rata izbjegla iz rodnog Vukovara, jednog dana vratiti iz prestižnoga engleskog sveučilišta Cambridge s titulom magistrice ekonomije. Zapravo, u to su mogli posumnjati samo oni koji ne poznaju njezinu upornost, ali i znatiželju, koja ju je prije dvije godine dovela na zagrebački Sajam stipendija.
- U meni se probudila želja za nastavkom obrazovanja, za upoznavanjem načina studiranja u inozemstvu, i prijavila sam se za magisterij u Velikoj Britaniji - ispričala je 22-godišnja Kristina Glumac koja je, zahvaljujući sjajnom prosjeku ocjena s osječkog sveučilišta od 4,9, uspjela dobiti stipendiju. Njezinu želju za stjecanjem znanja prepoznali su i poduprli s čak tri strane: Institut otvoreno društvo, britanska vlada i sveučilište Cambridge.
Erasmus daje 380 eura
- Boravak u Velikoj Britaniji bio je moj prvi odlazak u inozemstvo, ali sjajno sam se snašla. To, međutim, nije bilo nimalo teško jer je osoblje Cambridgea naviklo na studente iz cijelog svijeta pa sam imala veliku potporu. Jednogodišnji boravak ondje za mene je značajno novo iskustvo: stekla sam brojna poznanstva ali i znanja iz područja ekonomskog rasta i razvoja - priča ova mlada Vukovarka koja je, s obitelji, živjela osam godina u progonstvu, od šest godina u jednome crikveničkom hotelu. Danas je stigla na Sajam kako bi svoja iskustva podijelila sa studentima koji žele njezinim putem.
Sajam stipendija središnji je nacionalni događaj u području visokog obrazovanja, na kojem je 30 uglednih hrvatskih i inozemnih institucija ove godine predstavilo 70 programa financijske potpore dostupnih hrvatskim građanima za studiranje u Hrvatskoj i inozemstvu. U sklopu tih programa dodjeljuje se više od 4000 pojedinačnih stipendija, od kojih oko 800 za studij u inozemstvu. Osim iz Hrvatske, izlagači su stigli iz brojnih europskih zemalja, Sjedinjenih Država, Kanade i Japana. U fokusu ovogodišnjeg sajma, koji se održao šesti put, bila je važnost stipendija za poticanje međunarodne mobilnosti u obrazovanju. Samo u sklopu Erasmusa – najvećeg programa EU u području visokog obrazovanja kojem će Hrvatska pristupiti početkom 2011. – bit će podijeljeno oko 1000 stipendija u mjesečnom iznosu od 380 eura.
Novac će ići za knjige
– Stipendijama možemo otvoriti pristup visokom obrazovanju svima koji si to ne mogu priuštiti, nagraditi one koji to zaslužuju i poticati razvoj onih disciplina koje su važne za društveni i gospodarski razvoj – rekao je organizator Ninoslav Šćukanec, direktor Instituta za razvoj obrazovanja.
Prema analizama kojima raspolaže organizator, Austrija i Njemačka bit će hrvatskim studentima najprivlačnije destinacije za akademsku razmjenu kroz programe EU u koje će Hrvatska uskoro ući, a velik interes postoji i za obrazovanje u Velikoj Britaniji i SAD-u. Neki od studenata zaželjeli su obrazovanje stjecati i u Francuskoj, poput zagrebačke studentice prava Ane Vargek.
– Učim francuski jezik, pa u odlasku na neko od tamošnjih učilišta vidim mogućnost usavršavanja jezika. No, željela bih upoznati i francusko pravo jer me zanima međunarodno pravo – kaže Ana Vargek, koja će novac od moguće stipendije potrošiti na knjige.
Svi oni koji nisu bili u mogućnosti posjetiti Sajam, sve informacije o izlagačima i predstavljenim stipendijama mogu naći i na portalu www.stipendije.info.
Od progonstva iz Vukovara do stipendije na Cambridgeu
Klara Perko o poklonima svojih ljubavnih partnera: 'Nakit od 8 tisuća eura mi je dosta lijep'
"Pisalo je 'vjera, ljubav, nada', ali sada ću je skinuti jer nismo više zajedno", istaknula je Klara, a potom je naglasila i da je dobila ogrlicu s privjeskom dijamanta.
Putin zbog rata u Ukrajini otpisuje dugove: Opraštaju se milijuni rubalja
Podaci središnje banke pokazuju da se Rusi sve više zadužuju otkako je Kremlj 2022. naredio desecima tisuća vojnika da krenu u borbu u Ukrajini, čak i nakon što je središnja banka u listopadu povećala ključnu kamatnu stopu na 21 posto.
FOTO Suprug Blanke Vlašić nakon priznanja o otvorenom braku, objavio fotografiju u zagrljaju zanosne manekenke
Annelien je belgijska TV voditeljica, model i bivša nositeljica titule Miss Belgije 2007. Javnosti je poznata i po braku s belgijskim nogometašem i trenerom, Olivierom Deschachtom. Par se razveo 2019. godine.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
Nisam vidio da HR mediji znaju za jednog veoma poznatog i kvalitetnog glumca iz Vukovara, koji živi u Danskoj. Zlatko Burić. Neki njegovi filmovi su napravili svjetsku premijeru.