Dolazite kasno s posla i tek onda obilno ručate? Novo istraživanje samo potvrđuje ono što su mnogi već iskusili na sebi, a to je da kasni obroci onemogućavaju mršavljenje, ali i održavanje željene težine.
Istraživanje je donijelo i konkretne brojke: čak 30 posto od 420 ispitanika izgubili su na težini ako nisu ručali iza tri poslijepodne. Dijeta je trajala 30 tjedana, a ispitanici su u prosjeku izgubili deset kilograma nego oni koji s jeli kasnije. Istraživanje je obuhvatilo dvije grupe ljudi: one koji rano završavaju s obrocima i one koji jedu kasnije navečer ali ne i ujutro. Vrijeme ostalih manjih obroka nije igralo ulogu u uspješnom gubitku kilograma.
- Studija naglašava da vrijeme unosa hrane samo po sebi igra značajnu ulogu u reguliranju težine i da se mora uzeti u obzir kao i unos kalorija i pravilni raspored hranjivih materija - kazala je Marta Garaulet, koautorica studije sa sveučilišta Murcia.
Oni koji su kasno jeli i manje gubili na težini često su za doručak konzumirali manje kalorija ili su ga u potpunosti preskakali, a imali su također i manju osjetljivost na inzulin, faktor rizika za dijabetes.
Istraživači su zaključili da veliki vremenski razmak između obroka utječe na metabolizam i pomaže u nakupljanju suvišnih kilograma. Zato je iznimno važno uravnotežiti i vrijeme između obroka, a ne samo paziti na njihov sadržaj.
Obroke bi, po savjetima stručnjaka, trebalo rasporediti na svaka tri do četiri sata, a upravo je to najveći problem onima koji provode određeni režim prehrane.