Misija: majčinstvo

“Umro je u inkubatoru, a nisam ga ni zagrlila”

Foto: Photos.com
“Umro je u inkubatoru, a nisam ga ni zagrlila”
16.05.2011.
u 08:00
Osječanka Suzana i Zagrepčanka Marina izgubile su bebe nekoliko tjedana prije porođaja. Savjetuju im i psihoterapiju
Pogledaj originalni članak

Britanska pjevačica i glumica Kelly Brook slomljena je: ovih je dana izgubila dijete u – petom mjesecu trudnoće. Ne tako davno, i pjevačica Lilly Allen pobacila je u šestome mjesecu, a da njezina tragedija bude još teža, dogodilo se to drugi put. Oba puta u poodmakloj trudnoći. Broj takvih slučajeva, na žalost, raste i u nas. Osječanka Suzana i suprug Marijan pomno su planirali dijete, a Suzanina trudnoća bila je, kažu, kruna njihova braka.

– Sreći nije bilo kraja iako sam se već u četvrtome mjesecu počela jako umarati i oticati – prisjeća se Suzana. Liječnici su joj, kaže, rekli da “uspori”, ali je i poslali internistu i kardiologu.

 U teškim mukama

 – Kako je trudnoća odmicala, bilo mi je sve teže, a pri kraju četvrtog mjeseca rekli su mi kako mi zbog infekcije prijeti opasnost od pobačaja. Toliko sam se uzrujala da sam zbog problema s tlakom i stresa završila u bolnici, a samo dva dana poslije izlaska prokrvarila i u teškim mukama izgubila svoju djevojčicu – ispričala nam je Suzana.

Još je u velikom stresu, tolikom da su joj savjetovali psihoterapije kako bi se pripremila na novu, mirnu trudnoću.

– Spontani pobačaji u uznapredovaloj trudnoći na žalost se događaju. Mnogo je razloga za njih; od slabosti grlića maternice, koji jednostavno ne može “zadržati” tlak (unutrašnjosti maternice) koji raste s napredovanjem trudnoće do nepravilne ili nedovoljno razvijene maternice, infekcije, stresa – objašnjava ginekolog dr. Dražen Postružnik.

 – Spontani su pobačaji mnogo češći u prvom tromjesečju trudnoće, do 12. tjedna, kada su razlozi još mnogobrojniji. Pobačaji u drugom tromjesečju, do 25. tjedna, rjeđi su, ali za pacijenticu psihološki bolniji, a medicinske procedure kompliciranije i rizičnije – kaže liječnik. To dobro zna i Zagrepčanka Marina, majka dvoje djece.

 – U trećoj trudnoći vrlo sam se teško kretala, pa sam mislila kako je riječ o mojim godinama jer sam bila napunila četrdesetu – kaže Marina. Međutim, u šestom joj je mjesecu trudnoće pozlilo, dobila je trudove te iste večeri rodila dječačića.

Tegobe s disanjem

– Bio je snažan, no zbog tegoba s disanjem nisu ga skidali s respiratora. Umro je u inkubatoru, samo nekoliko metara od sobe u kojoj sam ležala, a da ga nikad nisam uspjela zagrliti – očajna je Marina, koja više i ne pomišlja imati djece.

– Pomna analiza i praćenje te mnogo korisnih objašnjenja i stalnih ohrabrenja tim ženama stvarno su potrebni i bez njih se ne može postići potrebna stabilnost – ističe važnost suradnje liječnika i pacijenata dr. Postružnik.

- Iako su spontani pobačaji češći u prvom tromjesečju, događaju se i poslije. Pomna analiza i praćenje, tumačenja i ohrabrenja trudnice zadatak su liječnika, napominje ugledni stručnjak.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.