Joga

Zašto je meditacija dobra za želudac?

Foto: 'PXL Fotodesk /Vecernji'
Zašto je meditacija dobra za želudac?
13.06.2011.
u 09:09
Otkrivamo neke široj javnosti manje poznate zakonitosti djelovanja određenih jogijskih vježbi
Pogledaj originalni članak

Hrvački trener Stevan Horvat ovako je objasnio razliku pristupa treningu na Istoku i Zapadu: “Naložite li grupi europskih hrvača da stoje na glavi, prvo će pitati zašto, a tek onda početi vježbu. Japanski će se hrvači bez pitanja odmah postaviti na glavu, a izađete li iz dvorane i zaboravite slučajno na njih, dubit će na glavi dok ne padnu u nesvijest.” 

Zbog istog je sindroma njemački učitelj joge Wolfgang Maske zavapio na seminaru u Münchenu: “Bože, Nijemci ne mogu ni udahnuti a da ne pitaju zašto, a Indijac će, ako mu to njegov učitelj kaže, bez suvišnih pitanja leći na krevet s čavlima ili popiti naiskap tri litre slane vode! Činjenica je doista da zapadnjaci za sve traže neko logičko, medicinsko ili znanstveno objašnjenje, a istini za volju, niz je jogijskih zakonitosti koje se tek uz fiziološko objašnjenje prestaju činiti besmislenima. Zašto, primjerice, meditiranje regulira probavu kad, naizgled, sjedenje isprepletenih nogu i ponavljanje nekakve mantre nema baš nikakve veze sa želucem? Odgovor: meditacija nas smiruje pa nestaju svi psihički uvjetovani uzroci probavnih tegoba, a duboko disanje u meditaciji, potvrdit će i fiziolozi, stvara ritmičku izmjenu razlike tlakova torakalne i abdominalne šupljine, što rezultira pojačanom cirkulacijom unutar probavnog sustava, dok istodobno pokreti dijafragme i trbušne muskulature masiraju probavne organe. 

Sličan primjer je i jogijsko učenje da vježbe dubokog pretklona otklanjaju neke seksualne probleme. Objašnjenje je u činjenici da takve vježbe optimiziraju funkciju onih živaca autonomnog živčanog sustava koji inerviraju sve organe urogenitalne regije, a i u ovom slučaju je na djelu uspostavljanje pojačane cirkulacije. 

Današnja vježba, usput rečeno, djeluje i na probavu i na seks. Počinje u uspravnom sjedu razmaknutih nogu, dubokim udisajem i podizanjem lijeve ruke. Uz izdisaj savijate se prema desnoj nozi (slika 1) i na kraju zauzimate položaj što bliži onom na slici 2. Tako ostanete neko vrijeme mirno i duboko dišući, a zatim se uz udisaj podižete, pružate ruku u vis pa uz izdisaj slijedi povratak u početni položaj. Sve se zatim izvodi na drugu stranu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

G1
GALE 1991
14:24 13.06.2011.

Bolje da mole Gospinu Krunicu nego mantraju

OB
-obrisani-
06:16 14.06.2011.

Odgovor: meditacija nas smiruje pa nestaju svi psihički uvjetovani uzroci probavnih tegoba, a duboko disanje u meditaciji >>>>>>>>> A kakva je to meditacija sa dubokim disanjem ? U stvarnoj meditaciji disanje se uspori pa cak moze i stati na 5-10 minuta ( a i mnogo duze u odredjenim uvjetima)