Kolumna

Nemoguće je moguće: štedjeti i ukinuti porez na dohodak. Uz rast!

Foto: 'Patrik Macek/PIXSELL'
Nemoguće je moguće: štedjeti i ukinuti porez na dohodak. Uz rast!
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Gojko Drljača
16.05.2013.
u 12:00
Nitko u Hrvatskoj ne bi morao plaćati porez na dohodak kad bismo reformirali lokalnu upravu. U reformama je sve!
Pogledaj originalni članak

Mnogima s dovoljno ekonomskog znanja i iskustva i prije izbora bilo je jasno da Plan 21 Kukuriku koalicije nije oruđe kojim se hrvatskog gospodarstvo može vratiti iz stanja zombija, ukletih živućih mrtvaca. U međuvremenu Vlada je u značajnoj mjeri promijenila, ako ništa drugo, retoriku o tome što će nas izvući iz krize, ali i dalje je očito da joj nedostaje novih, velikih snažnih ideja i lidera.Lideri će nam se dogoditi ili nam se neće dogoditi. Oni moraju stvoriti sami sebe, iskazivati se svakim danom svojeg javnog djelovanja. Dakle, tu mi kao masa ne možemo puno pomoći. Međutim, svi mi imamo pravo sanjati, imati dobre ili loše ideje. Štoviše, čak ih imamo obvezu, s obzirom na dubinu krize, hrabro predlagati. Ne treba se plašiti neobičnih, pa ni ekstravagantnih ideja. Pogotovo zato što se čini da Hrvatsku neće probuditi jednostavni ekonomski recepti. Zašto onda ne bismo razmišljali pomalo neobično, napravili nešto potpuno drugačije, ali napravili dobro?

Evo ponude: 1. Ukinimo bilo kakav porez na dohodak osim na primanja iznad 500.000 kuna godišnje, a na njega razrežimo 25-postotnu poreznu stopu.

2.Ukidanjem poreza na dohodak oslobodit će se ukupni fiskalni potencijal od 12-13 milijardi kuna na godišnjoj razini. Ciljano povećajmo stopu obveznog izdvajanja za fondove 2. mirovinskog stupa tako da ukupni iznos prikupljen novom stopom dosegne najmanje 50 posto sadašnjeg iznosa koji se prikupi kroz porez na dohodak. Obvežimo postojeće mirovinske fondove na daljnje smanjenje naknade za upravljanje te na obvezu ulaganja novih, velikih sredstava u domaće dužničke i vlasničke vrijednosne papire te depozite banaka s poslovanjem u RH. Novih 5-6 milijardi kuna u domaćem gospodarstvu nužno bi vodilo robusnom gospodarskom rastu, a za samo jedno desetljeće generirala bi se i uz skromne prinose enormna mirovinska štednja. Novac prikupljen porezom na dohodak ne bi otišao u državnu potrošnju.

3. S obzirom na to da bi ukidanjem poreza na dohodak lokalna uprava ostala bez prihoda od poreza na dohodak, trebalo bi za daljnjih 2-3 postotna poena povećati PDV te značajno povećati trošarine, ali i provesti dramatičnu racionalizaciju lokalne uprave kao i zdravstvenog sustava. Primjerice, sasvim je sigurno da se broj postojećih gradova i općina može svesti na trećinu te postaviti princip upravljanja kroz regionalne holdinge vođene po načelima kompanija. Usto, ne treba zaboraviti ni to da će nam ukidanje poreza na dohodak donijeti drastično smanjenje ekstremno visokih bruto plaća državnim službenicima, profesorima, liječnicima, medicinskim sestrama.... te će tako biti smanjeni i ukupni fiskalni apetiti i na državnoj i lokalnoj razini, dok će oslobođeni porez na dohodak sigurno motivirati građane na dodatnu potrošnju kroz veće neto plaće, što bi pak biznisu trebalo osigurati povećane zarade te investicijski zamah. Naime, porez na dohodak koji su uplaćivali državni službenici raznih profila zapravo je trebao zaraditi netko drugi, a sve se prikazuje kao masa rastućih prihoda proračuna.Uza sve ovo, podsjetimo da bi ukidanjem poreza na dohodak djelomično bili riješeni i problemi u nekim državnim tvrtkama – piloti na regionalnoj razini imaju ekstremno visoke bruto plaće, ali su im neto plaće takve da su spremni štrajkati. Isto tako, bez drakonskog poreznog tretmana srednjih i visokih plaća hrvatska bi postala poželjno mjesto rada za obrazovanu radnu snagu, brojne europske menadžere i znanstvenike, a uz zadržavanje sadašnjih bruto plaća čak bi i ljudi koji vode velike državne kompanije bili adekvatnije stimulirani za svoj rad.Ukratko, jedan naoko ekstravagantni, možda čak i ridukulozni potez, poput ukidanja poreza na dohodak, teoretski bi mogao dovesti do hrvatskog preporoda. No, imamo “mali problem”. I za to nam treba lider koji će s jedne strane biti dovoljno hrabar i “lud” da takvo što pokuša, a s druge strane dovoljno znati i dovoljno dobro razumjeti svu kompleksnost takvih krupnih poteza. Takvih nema na horizontu. Čak ni ako bi im se ispričala priča o tome da će bolne reforme na lokalnoj razini i u zdravstvu brzo dobiti smisao jer će svi živjeti bolje i lakše.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr