Ne dijele mišljenje

Radoš: Nije naš glas protiv referenduma bio udar na SDP

Foto: Patrik Macek/Pixell
Radoš: Nije naš glas protiv referenduma bio udar na SDP
08.11.2013.
u 14:47
Dio HNS-ovaca glasao je protiv raspisivanja referenduma, a dio je bio suzdražan, a sve zbog toga što su prije toga saborski zastupnici većinom SDP-ovih i HDZ-ovih glasova odlučili da se referendumsko pitanje ne šalje Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti
Pogledaj originalni članak

Nije to bio nikakav udar na SDP prema tome ne bi trebalo biti poteškoća u radu koalicijske Vlade, svatko odgovara za svoju poziciju, poručio je danas HNS-ov Jozo Radoš nakon što su zastupnici njegove stranke glasali drugačije od njihovih koalicijskih partnera o odluci o raspisivanju referenduma. Naime, dio HNS-ovaca glasao je protiv raspisivanja referenduma, a dio je bio suzdražan, a sve zbog toga što su prije toga saborski zastupnici većinom SDP-ovih i HDZ-ovih glasova odlučili da se referendumsko pitanje ne šalje Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti.

- Razlike su se u tom smislu pojavile unutar koalicije još u vrijeme konzultacija, ali to pitanje ne ugrožava funkcioniranje Vlade, prema tome smatram da nema nikakvih poteškoća u funkcioniranju koalicije. Očito se nismo uspjeli uskladiti – komentirao je predsjednik Kluba HNS-a Jozo Radoš dodavši kako se kod pitanja raspitivanja referenduma otvaraju tri vrlo važna pitanja - pravu građana da na referendumu odlučuju o Ustavu i o drugim stvarima, o pravu manjina te o samom Ustavu.

- Nismo stvorili uvjete da tri tako ozbiljne i velike teme sređujemo na pravi način. Postoje ozbiljne sumnje da se ovim prijedlogom referendumskog pitanja ugrožavaju prava manjina, a svaka demokratska država mora o tome voditi posebnu brigu. Nemamo stav o tome. Sabor je de facto donio odluku da je to pitanje ustavno bez prethodne rasprave koja bi bila kvalificirana s podlogama, stručnim mišljenjima, prema tome u takvim okolnostima HNS nije mogao biti za. HNS nije želio prihvatiti tu odgovornost jer se radi o ova tri najviša pitanja vrijednosti demokratskog društva – objasnio je Radoš.

Na pitanje zna li on zašto se njihovi koalicijski partneri SDP ne žele obratiti Ustavnom sudu, s obzirom da to nikada nitko iz SDP-a nije jasno objasnio, Radoš je rekao da su to odnosi koji očito nisu definirali nadležnosti parlamentarne većine odnosno Sabora, Vlade koja zasjeda temeljem volje Sabora i Ustavnog suda.

- Ta pitanja nadležnosti se moraju apsolutno riješiti. Ne može biti pitanje hoću li ja komunicirati s nekim ili neću, nego moraju postojati jasna pravila kada ta najviša tijela, a među njima je i Ustavni sud, moraju komunicirati – tvrdi Radoš te dodaje da je dio donesenih odluka unutar koalicije, donesen protivno njihovoj volji.

- Naš prijedlog kojega smo podržali, iako ga nismo uputili jer je već bio u proceduri, je da se traži mišljenje Ustavnog suda i on nije prihvaćen. Jednako tako nije bilo ideja i prihvaćeni su amandmani HDZ-a bez konzultacija sa HNS-om i uz naše suzdržano stajalište, prema tome, to su odnosi koji od prije nisu bili do kraja usklađeni – zaključio je Radoš. SDP-ovci su, kako neslužbeno kažu, jako iznenađeni ovakvom odlukom svojih koalicijskih partnera.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.