DJECA PO NARUDŽBI Novi svjetski trend su surogat-majke koje pomažu imućnim bračnim parovima

Sarah Jessica Parker platit će gotovo milijun kuna za blizanke

02.05.2009.
u 17:50
Pogledaj originalni članak

Možda će vijest o tome da je 44-godišnja glumica Sarah Jessica Parker unajmila surogat-majku za povećanje obitelji biti odličan predložak za novu priču u nastavku filma “Seks i grad”, ali vjerojatnije je da će potaknuti i druge holivudske zvijezde i uspješne poslovne ljude da otvoreno progovore o tom trendu među američkim bogatašima.

Da su potomstvo dobili uz pomoć surogat-majki, već su priznale neke holivudske face. Glumac Dennis Quaid i supruga Kimberly tako su dobili sina Thomasa Boona i kćer Zoe Grace, 41-godišnja glumica Angela Bassett zahvaljujući surogat-majci ima sina Slatera Josiaha i kćer Bronwyn Golden.

Skandal Rickyja Martina
Posljednji primjer je pjevač Ricky Martin, koji je zbog svoje navodne homoseksualnosti lani podigao najviše prašine kad je objavio da je na isti način postao otac sinova Valentina i Mattea.

Za novac se u 21. stoljeću, nažalost ili nasreću, uz milijune drugih materijalnih stvari može kupiti i dijete, i to vlastito, jer se majčina jajna stanica i očevi spermatozoidi medicinski oplode pa je beba biološki zaista njihova, ali to postaje tek nakon devet mjeseci provedenih u “posuđenoj” maternici druge žene.

Da su Sarah i njezin suprug Matthew Broderick željeli od javnosti skriti informaciju kako 26-godišnja razvedena žena iz američke savezne države Ohio nosi njihove blizanke, sigurno bi u tome uspjeli. No Sarah Jessica je i u stvarnom životu slična Carrie iz “Seksa i grada” pa je iskreno priznala da je izmučena bezuspješnim pokušajima umjetne oplodnje odlučila potražiti surogat-majku kako bi njezin, prirodnim putem rođen, šestogodišnji sin James dobio “prave sestre”, a ona dugo željene djevojčice.

Američki mediji izvještavaju da su Parker i Broderick agenciji i majci surogat ukupno platili sto i pedeset tisuća dolara za sve usluge.

To znači da je dio naplatila agencija koja je pronašla surogat-majku, najveći iznos otišao je ženi koja doslovno posuđuje maternicu, a potom ostatak za troškove bolnice tijekom poroda.


I Dennisu Quaidu  blizance su rodile surogat-majke
Foto: Pixsell

Sarah Parker je dva mjeseca tražila “kvalitetan uzorak surogat-majke” jer provjerava se doslovno sve: od psihofizičkog profila do ponašanja u svakodnevnom životu i mogućih kriminalnih radnji. Unatoč činjenici da buduće dijete od surogat-majke prima samo hranu za preživljavanje i formiranje u maternici, a biološki materijal je uvjetovan stvarnim roditeljima, oni koji investiraju žele biti sigurni da će njihovo dijete imati sve zdrave pretpostavke za razvoj i porod.

Studentice trebaju novac
Koliki je u Americi interes za surogat-majkama potvrđuje i činjenica da gotovo na svakom koraku medicinske institucije i agencije oglašavaju potražnju za “zdravim jajnim stanicama” žena u dobi od 21 do 33 godine života.

Vjerovali ili ne, prije svakog filma u kinodvoranama u New Yorku na platnu se prikazuje informacija da sve zdrave i zainteresirane žene jave ako žele za pet ili više tisuća dolara prodati svoju jajnu stanicu. Brojnim studenticama to je izvor prihoda i pomoć u financiranju fakulteta. I to je Amerika, zar ne?

Pogledajte na vecernji.hr