prvi put

Buckinghamska palača predstavila službeni emoji za društvene mreže za krunidbu kralja Charlesa

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: WP#JRAK/WENN/PIXSELL/WENN/PIXSELL.
Queen visit Poundsbury
Foto: Reuters
Princ Charles
Autori Vecernji.hr, Hina
10.04.2023.
u 23:15
Palača je rekla da će se sličica na Twitteru pojaviti 10. travnja pri korištenju ključnih riječi "#Coronation, #CoronationConcert, #CoronationWeekend i #CoronationBigLunch".
Pogledaj originalni članak

Buckinghamska palača je predstavila službeni emoji na društvenoj mreži Twitter za krunidbu kralja Charlesa III. koja će se održati početkom svibnja.

Šarolika sličica prikazuje zlatnu krunu svetog Edwarda ukrašenu draguljima i ljubičastim baršunom iz 17. stoljeća, koja će biti korištena na krunidbi novog britanskog monarha 6. svibnja. Riječ je o prvom emojiju izrađenom za britansku krunidbu s obzirom na to da je posljednja bila prije 70 godina kada je okrunjena kraljica Elizabeta II., odnosno prije pojave društvenih mreža, mobitela i interneta.

Palača je rekla da će se sličica na Twitteru pojaviti 10. travnja pri korištenju ključnih riječi "#Coronation, #CoronationConcert, #CoronationWeekend i #CoronationBigLunch".

Emoji platinastog jubileja pokojne kraljice Elizabete II. bio je korgi "PJ", pas koji je nosio krunu. Sličica veselog korgija, omiljene pasmine preminule kraljice, pojavila se na službenog korisničkom računu monarhije na Twitteru uz poruku: "Upoznajte korgija PJ-a, naš emoji za jubilej!".

PJ je nosio ljubičastu i platinastu krunu, što su bile boje jubileja, plazio je jezik i pojavio bi se svaki put kad su korisnici na Twitteru koristili ključne riječi vezane uz jubilej.

Inače, planira se da krunidba traje tri dana, cijeli vikend, te da će se odvijati u Westminsterskoj opatiji, a iz palače su kazali kako će samu krunidbu predvoditi nadbiskup Canterburyja. Prije glavne svečanosti bit će i procesija od Buckinghamske palače do opatije, pa onda još jedna procesija, u kojoj će se Charlesu i Camilli pridružiti i ostali članovi kraljevske obitelji. Tada će svi zajedno izaći na balkon palače, gdje će supružnici biti okrunjeni. 

Ranije je objavljeno da bi krunidba trebala biti nešto skromnija nego prijašnje. Krunidba kraljice Elizabete II. trajala je tri sata, a Charlesova će trajati nešto više od sat vremena te će imati oko dvije tisuće gostiju. Pomazanje monarha bit će isto kao i 1953. godine. Kralj će sjediti u krunidbenoj stolici i zaklet će se da će biti "branitelj vjere". Tada će mu na glavu staviti krunu svetog Edvarda te tako službeno postaje kraljem. Camilla će preuzeti titulu kraljice supruge te će njoj na glavu staviti krunu kraljice Elizabete. Princ William na krunidbi će biti službeno imenovan princem od Walesa. 

Palača je ranije objavila i službeni amblem koji će se koristiti za proslavu krunidbe britanskog kralja Charlesa III., a dizajn odaje počast monarhovoj dugogodišnjoj kampanji za zaštitu okoliša. Amblem prikazuje floru iz sve četiri nacije koje čine Ujedinjeno Kraljevstvo - englesku ružu, škotski čičak, narcis iz Walesa i sjevernoirsku djetelinu, čime se odaje počast kraljevoj ljubavi prema prirodi, priopćila je Buckinghamska palača. Korištene su boje britanske zastave: crvena, bijela i plava. "Dizajn je inspiriran ljubavlju kralja Karla prema planetu, prirodi i njegovom velikom brigom za prirodu", rekao je dizajner Jony Ive. "Amblem govori o optimizmu proljeća i slavi početak ovog novog razdoblja za Ujedinjeno Kraljevstvo."

Uz krunidbu održat će se proslave, uključujući tradicionalne procesije, glazbeni koncert u dvorcu Windsor, ulične zabave, svjetlosne predstave i volontiranje zajednice, priopćila je Buckinghamska palača. No, britanski mediji sada pišu kako će se ipak dogoditi jedna razlika kod pomazanja. Naime, kralj Charles III. mogao bi postati prvi monarh u britanskoj povijesti koji će biti javno pomazan na svojoj krunidbi u još jednom prekidu tradicije, pišu mediji o svojim saznanjima iz palače.

U prethodnim krunidbama, trenutak u kojem nadbiskup Canterburyja svetim uljem pomazuje ruke, grudi i glavu suverena nije viđen u javnosti ni pred kamerama. Kada je Elizabeta II. pomazana za britansku kraljicu, iznad njezine glave je stajao baldahin od zlatnog platna, a televizije koje su prenosile krunidbu na nekoliko sekundi su zamračile sliku. Razlog ovakvoj tajnovitosti ovog postupka jest u tome što se pomazanje monarha smatra najsvetiji čin krunidbe koji javnost ne smije vidjeti te je time ujedno i najmisteriozniji čin same svečanosti. Ako se ovo pokaže istinitim, to bi bio još jedan od prekinutih običaja koje je Charles najavio u svojoj vladavini.

VIDEO Natalija Prica o suradnji s Milanom Bandićem: Da konačno zatvorimo tu priču

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.