Pogled s Manhattana

Smrt Michaela Jacksona istražuje i DEA

03.07.2009.
u 14:42
Pogledaj originalni članak

Okolnosti pod kojima je umro Michael Jackson potaknule su znatiželju i glavne savezne službe za borbu protiv narkotika. Agencija za suzbijanje droga DEA treba pomoći policiji u Los Angelesu otkriti iz kojih je sve ilegalnih izvora i od kojih dilera pjevač kupovao drogu. Nelogično je da su velike količine lijekova koje je on svakodnevno pio nabavljane isključivo preko liječničkog recepta.

Jacksonova smrt i svakodnevno izvještavanje o njegovu specifičnom stilu života i konzumiranju droge od djetinjstva, otvorila je brojne rasprave u Americi. Glavno je pitanje - radi li se dovoljno na prevenciji kod mladih, može li se više učiniti da se droga ne prodaje u blizini škola, da kazne za dilere budu strože, da cijela zemlja bude primjer drugima u svijetu kako može iskorijeniti to zlo. Naravno da mnogi od tih prijedloga i rasprava ostavljaju dojam površnosti i naivnosti, jasno je da iza posla s drogom stoje interesne skupine koje imaju i svoje zaštitnike u mnogim policijskim strukturama.

Dobro, kad ih se ulovi s prstima u marmeladi - onda gube zauvijek posao u državnim službama, ali činjenica je da Amerika ima problema s drogom i da to priznaje. To potvrđuje i vijest da je u SAD-u od predoziranja s tabletama koje se izdaju na liječnički recept u proteklih šest godina umrlo 32.314 građana. To je višestruko veći broj od smrtnih slučajeva predoziranja heroinom ili kokainom. Nažalost, djeca su česte žrtve kod pretjeranog uzimanja lijekova koje dileri prodaju za liječenje anksioznosti, depresije, poboljšanja raspoloženja, glavobolje.

Istraživanja su potvrdila da američke majke smatraju da djeci redovito treba davati multivitaminske tablete te ih od malena doslovce kljukaju tabletama, a medicina tvrdi da uz zdravu prehranu, puno voća i povrća ne treba forsirati vitaminske nadomjeske. Misleći da rade dobro, one svojoj djeci usađuju naviku redovitog uzimanja tableta. Stoga je takvoj djeci normalno da, ako ih zaboli glava ili su tužni - pokušaju svoje probleme riješiti čarobnim pilulama. Utvrđeno je da oko deset posto Amerikanaca u nekom razdoblju svog života zloporabi različite droge te gotovo tri posto njih postane ovisnicima.

Istraživači su naglasili da ovisnicima postaje sve mlađa populacija, pa su to danas u prosjeku dvadesetogodišnjaci, a mali broj dobije pomoć stručnjaka za liječenje od ovisnosti. Statistike pokazuju da šestu godinu zaredom adolescenti manje puše marihuanu, ali je povećan postotak onih koji se drogiraju tabletama. Mladima je zbog oštrijeg policijskog i kaznenog progona protiv preprodavača uličnih droga - poput marihuane i kokaina - sigurnije kupovati tablete, pa je i to jedan od razloga što je porastao broj onih koji su ovisni o tabletama. Methamphetamin je trenutačno droga broj jedan u Americi.

Šokantna je bila vijest da je u poljoprivrednom srednjem zapadu zemlje 12 milijuna ljudi probalo tu drogu. Methamphetamin možete napraviti jednako lako kao i čokoladni kolač, i to korištenjem komercijalnih materijala, tvrde liječnici i policija. Glavni sastojak je pseudoephedrin, a nalazi se u tabletama protiv prehlade koje su u slobodnoj prodaji. Laka dostupnost tih tableta potaknula je neke savezne države da ograniče njihovu prodaju u trgovinama. Zadnjih nekoliko godina gotovo su devedeset posto smanjeni televizijski programi posvećeni prevenciji zloporabe droga, kao i državni programi koji se bave tim područjem.

Stoga je Jacksonova smrt probudila i Obaminu vladu, koja će odlučnije krenuti u borbu protiv droge na ulicama i pomoći mladima da ne upadnu u pakao droge poput njihova omiljenog pjevača.

Pogledajte na vecernji.hr