Omladinske škole

Dinamovci plaćaju da bi igrali, 'bili' bez članarine

Foto: 'Nino Strmotic - Vecernji list'
Dinamovci plaćaju da bi igrali, 'bili' bez članarine
05.09.2010.
u 21:50
U najboljim našim klubovima selekcije se obavljaju najviše dvaput godišnje.
Pogledaj originalni članak

Omladinske nogometne škole tema je koja je godinama u Hrvatskoj bila zapostavljana. Rijetki su bili oni koji su proteklih petnaestak godina shvaćali važnost sustavnog odgoja mladih igrača.

Veliki šefovi najvećih hrvatskih klubova imali su sreće, jer klinci su stasali zahvaljujući svom talentu, a ne kvalitetnom radu u omladinskim pogonima. U Dinamo se dolazi putem selekcija koje su pet puta godišnje za sve uzraste, a dopunske selekcije traju stalno.

Dvije selekcije godišnje

Članarine od 200 kuna plaćaju se za djecu dok ne dođu u kategoriju starijih pionira. Nakon toga članarina nema. Članarina od 400 kuna plaća se za djecu koja nisu ušla u prvi momčadski program. Sve troškove opreme, putovanja, priprema, prijevoza, turnira, plaća klub.

U rijetkim slučajevima, kad se s roditeljima odluči da momčad ide na dodatne pripreme, onda roditelji mogu participirati u tim troškovima. Igrači sami kupuju kopačke. Najmlađe kategorije treniraju tri do četiri puta tjedno, juniori devet do deset puta, nekad i više od deset puta imaju obveze (treninzi, predavanja, teorija, masaže...).

Nema kombinacije u kojoj bi sretni tata, misleći da je njegov sin Messi, svoje dijete uzeo za ruku i doveo u Poljud s rečenicom "hoću da mi sin igra u Hajduku". Hajduk dva puta godišnje ima selekciju na koju mogu doći svi zainteresirani, ali samo najbolji, pod strogom kontrolom Hajdukovih trenera, mogu proći.

Za igranje u Hajduku djeci se ne naplaćuje članarina, na sva putovanja ide se o trošku kluba, a jedini trošak roditelja je sudjelovanje u kupnji opreme. Roditelji plaćaju 50 posto cijene opreme, što iznosi oko 700 kuna godišnje, s tim da ta oprema ostaje u vlasništvu djeteta.

Najmlađe kategorije treniraju četiri puta tjedno, a svi ostali treninge imaju svaki dan. Oprema ostaje klincima

Za Zagreb kažu da imaju jednu od najbolje ustrojenih škola. Nema članarine, a svi osim kadeta i juniora kupuju opremu po povoljnijim uvjetima, koja na kraju ostane u vlasništvu klinaca. Stipendisti dobiju sve od kluba, a limači i zagići moraju kupiti i lopte. Juniori i kadeti imaju plaćen prijevoz za utakmice, a selekcija je jednom godišnje.

Kadeti i juniori treniraju sedam do devet puta tjedno, a limači i zagići triput. Članarinu (250 kuna) plaćaju klinci u Hrvatskom dragovoljcu, baš kao i opremu (1.100 kuna). Ne postoji selekcija, a kub snosi sve troškove putovanja. Zagići, limači i mlađi pioniri imaju 4 treninga plus jednu utakmicu tjedno, a stariji pioniri, kadeti i juniori pet treninga tjedno plus utakmica.

Članarina u omladinskoj školi u Interu iznosi 200 kuna mjesečno. Klinci sami kupuju opremu po povoljnijim cijenama. To je 1.200 kuna za komplet za trening. U klubu ne postoji posebna selekcija, već se u klub može doći po želji. Limači i zagići treniraju triput tjedno, juniori i kadeti do šest. Troškove putovanja zajednički snose roditelji i klub.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

DE
deziderije
23:32 05.09.2010.

Kao i sve drugo u ovoj državi obična laž.. Sustav ubiranja članarina je sasvim drugačiji i krajnje nepovoljan po roditelje, Članarine su veće. Sve skupa je organizirano bez adekvatnog poreznog nadzora.

VE
Velikogoričan56
23:33 05.09.2010.

Vjerojatno i jest tako, na zalost, samo je pitanje moze li se to sprijeciti? Korupcija je u svim porama naseg drustva, bilo bi cudo kad bi u nogometu bilo drugacije.

DA
dario2612
22:08 05.09.2010.

plaćaju članarinu klubu, a koliko tek moraju plaćat treneru da igraju. provjerena informacija u dinamu oko 500 eura mjesečno ako ne vjerujete pogledajte vozni park roditelja dinamovih igrača