U danima velike neizvjesnosti oko opstanka kluba, u ruke Cibonina direktora Tomislava Šerića, koji traži slamku spasa, stiglo je pismo potencijalnih investitora koji to još uvijek nisu. A nisu jer je Cibona udruga građana u koju se još uvijek ne može investirati nego se toj udruzi novac može samo posuđivati.
Prenosimo vam sadržaj tog pisma, potpisano od Harija Iyengara, predstavnika investitora, koje je zapravo odgovor na direktorovu zamolbu za dodatna ulaganja.
GALERIJA Jokić s kćerkom šetao gradom: Oduševljeni mještani prilazili mu i pozdravljali ga
- Dragi Tomislave, prije svega hvala vam što nas činite informiranima oko situacije u KK Cibona. Kao i uvijek, ja moram postaviti isto pitanje. Je li Cibona nacionalno blago Hrvatske u koje smo pozvani investirati i pomoći u privatizacijskom procesu s Gradom Zagrebom i hrvatskom Vladom? Naši partneri posjetili su zagrebačkog gradonačelnika dva puta kako bismo potvrdili da se želimo uskladiti s Gradom i da želimo sudjelovati u preoblikovanju Cibone u dioničko društvo gdje bi investitori, Grad i navijači bili ponosni vlasnici dionica.
U nastavku predstavnik investitora podsjeća na dosadašnja ulaganja u hrvatski klub velike povijesti ali upitne budućnosti.
- Bili smo uvijek ponosni ali i zahvalni za priliku da postanemo dio nečega hrvatskog i nečega velikog. No, vrlo smo iznenađeni i duboko zabrinuti s vašim izvješćem o aktualnoj financijskoj situaciji i pokrenutim postupkom stečaja a posebno s blokadom računa i nemogućnošću plaćanja igrača koja je krajnje uznemirujuća. Ako dobro razumijemo situaciju, u posljednjih 18 mjeseci, mi smo Ciboni posudili 1,5 milijuna eura od čega su više od 70 posto uzeli vjerovnici iz razdoblja između 2013. i 2021. godine a samo 30 posto, oko 450.000 eura, iskorišteno je za operativne troškove. Je li to u redu da je više od milijun eura koje smo dali je blokirano ili progutano od banaka odnosno kreditora od prije siječnja 2022. godine. A posebno smo iznenađeni zašto direktori, od siječnja 2022., nisu mogli sklopiti strukturne i poštene sporazume s vjerovnicima kako bi se izbjegle blokade i loše upravljanje protokom novca.
VEZANI ČLANCI:
Nakon analize ulaganja, u pismu slijedi i postavljanje uvjeta za nastavak ulaganja u Cibonu. Tako se u pismu navodi da su investitori odlučili više ne financirati Cibonu dok se ne ostvare sljedeći uvjeti:
1. Dok Cibona ne uspije deblokirati i prekinuti proceduru stečaja.
2. Dok Cibona ne uđe u strukturni sporazum o dugu sa svim nepodmirenim vjerovnicima da oni više ne blokiraju račun kuba. A on iznosi, po razumijevanju investitora, gotovo 3,5 milijuna eura nepodmirenog duga vjerovnicima, ne uključujući njihovih 1,5 milijuna eura.
3. Dok Cibona ne započne proces privatizacije u dioničko društvo i ne kompletira taj proces unutar 120 dana, dakle ne kasnije od 31. siječnja. 2024. godine.
4. Dok Cibona ne uspije skinuti blokadu na Hrvatskom košarkaškom savezu i ne registrira sve igrače.
VEZANI ČLANCI:
Na kraju pisma, potpisanog od Harija Iyengara, Indijca s britanskom putovnicom ističe se još i ovo:
- U vrijeme privatizacije, investitori će uložiti dodatna sredstva da ona dosegnu ukupnu svotu od dva milijuna eura u skladu s već navedenim uvjetima i može razmotriti daljnje financiranje ovisno o poboljšanju bilance i upravljanja novčanim tijekom. Ne bude li to drugačije osigurano mi ćemo podržati minimalne mjesečne operativne troškove dok se privatizacija ne okonča. Nadam se da ovo objašnjava izuzetno jasno našu poziciju. Još jednom, zahvaljujemo vam se za priliku da nastavimo podupirati nacionalno blago Hrvatske i partnerstvo s Gradom Zagrebom i hrvatskom Vladom.
Eto, tako vam stoje stvari iz perspektive skupine ulagača koje zastupa gospodin Iyengar. A sada se očekuje da čujemo i kako stoje stvari iz kuta gledanja Grada Zagreba i hrvatske Vlade, na koju se zainteresirani strani ulagači pozivaju. Od njih zasad, barem ne u javnosti, ni glasa ni traga.
No, zato su se tijekom abaligaške utakmice s FMP-om oglasili Cibonini navijači istaknuvši transparent sljedećeg sadržaja: "Naš Grad nas je ubio 2011., naš Grad nas može spasiti 2023. Gradonačelniče Tomaševiću, po čemu će vas pamtiti povijest?" Zagrepčani koji još uvijek vole ovaj klub, a ima ih daleko više no što ih se može vidjeti na tribinama, očito zazivaju gradonačelnika da se pokrene kako ne bi bio onaj gradski čelnik koji je, za svojeg mandata, upokojio ovaj nekad veliki klub.
VIDEO Mamić komentirao Dinamov poraz i zapalio društvene mreže. Pozivaju ga da se vrati na Maksimir
A neka u Cibonu dovedu upravu Dinama. Ti znaju svoj posao.