ČUDESNA SPORTAŠICA

Rodila se u Černobilu, roditelji su je napustili, a sad je osvojila olimpijsko zlato!

Foto: Jia Haocheng/XINHUA
(SP)CHINA-ZHANGJIAKOU-WINTER PARALYMPICS-AWARDING CEREMONY-PARA BIATHLON (CN)
Foto: Lan Hongguang/XINHUA
(SP)CHINA-ZHANGJIAKOU-WINTER PARALYMPICS-PARA CROSS-COUNTRY SKIING -WOMEN'S LONG DISTANCE SITTING(CN)
Foto: Xue Yuge/XINHUA
(SP)CHINA-ZHANGJIAKOU-WINTER PARALYMPICS-BIATHLON-WOMEN'S SPRINT SITTING (CN)
07.03.2022.
u 17:30
- Bilo je teško pronaći svoju strast i želju za nastupom na ovim Igrama usred rata koji trpi moja domovina Ukrajina.
Pogledaj originalni članak

Ukrajinska paraolimpijka s američkom putovnicom i dobitnica nagrade Lauresu Oksana Masters (32) prošla je nevjerojatan put od tame Černobila do paraolimpijskog zlata.

Masters je u Pekingu osvojila zlato u skijaškom trčanju u disciplini sprint za sjedeće, objavivši emocionalnu poruku svojoj domovini i pritom pozvala ljude diljem svijeta da doniraju novac dobrotvornoj organizaciji No Child Forgotten koja podržava djecu s tjelesnim invaliditetom.

Oksana je rođena s nizom malformacija zbog izloženosti njezine biološke majke radijaciji nakon nuklearne katastrofe u Černobilu. Roditelji su je napustili u sirotištu u kojem je živjela do svoje sedme godine.

Život joj se promijenio kada ju je posvojio Gay Masters, logoped iz Kentuckyja odvevši je u SAD. Počela se baviti sportom osoba s invaliditetom i do sada je nastupala u nordijskom skijanju, biatlonu, biciklizmu i veslanju. Ukupno je osvojila osam paraolimpijskih medalja pri čemu tri zlata.

Foto: Xue Yuge/XINHUA
(SP)CHINA-ZHANGJIAKOU-WINTER PARALYMPICS-BIATHLON-WOMEN'S SPRINT SITTING (CN)

- Bilo je teško pronaći svoju strast i želju za nastupom na ovim Igrama usred rata koji trpi moja domovina Ukrajina - napisala je Masters na Instagramu.

- Osjećam se sebično, bespomoćno i krivo što sam ovdje. Međutim, uvijek sam bila ponosna što sam Ukrajinka, sada još više neko ikada - dodala je.

Masters je 2020. dobila prestižnu nagradu Laureus, svojevrsnog sportskog Oscara za najbolju sportašicu s invaliditetom osvanuvši na pobjedničkom plakatu s ostalim dobitnicima argentinskim nogometašem Leom Messijem, američkom gimnastičarkom Simone Biles i vozačem Formule 1 Lewisom Hamiltonom.

- Dok se ukrajinski narod bori za svoje domove i mir, želim pomoći da nijedno dijete ne bude zaboravljeno. Znam kakav je bio osjećaj biti dijete u Ukrajini s invaliditetom gdje su sredstva za medicinsku pomoć bila mala ili nepostojeća, posebno sada usred rata - poručila je Masters.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.