USPJESI Večernjak u obiteljima naših iseljenika čiji su potomci postigli najveći uspjeh australskog nogometa, plasman na Svjetsko prvenstvo

Sinovi Hrvata zasjenili ragbi

Foto: import
Sinovi Hrvata zasjenili ragbi
09.12.2005.
u 22:29
Pogledaj originalni članak

Marko Viduka, Jason Čulina, Josip Skoko, Tony Popović, Željko Kalac, Ante Čović, Ljubo Miličević i Marco Brescian su potomci hrvatskih doseljenika u Australiju koji su zajedno sa svojim suigračima u srijedu nevečer na olimpijskom Telstra stadionu u Sidneyu, Australcima priredili nezapamćeno slavlje.

Osmorica Hrvata koji su rođeni u toj dalekoj zemlji dali su veliki doprinos da Australija nakon 32 godine ponovo zaigra na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Zadnji put "klokani" obučeni u zelenožute dresove bili su na svjetskoj smotri nogometa 1974. u Njemačkoj, a i tadašnji odlazak potpomogao je jedan Hrvat i to Billy Vojtek iz Croatije Melborune, te njegov suigrač Jimmy McKay.

Slavlje
I nekoliko dana nakon povijesnog uspjeha australskog nogometa, taj cijeli daleki kontinet, na kojemu se donedavno većna podrugljivo odnosila prema nogometu nazivaju i ga smiješnim imenom "wogbal", još se uvijek trese od slavlja. U središtu pozornosti su igrači hrvatske krvi i njihove obitelji koje salijeću novinari iz cijele Australije traže i najljepšu priču za svoje novine i televizije.

"Lijep je to osjećaj. Još uvijek slavimo. Prije nekoliko tjedana slavili smo odlazak Hrvatske u Njemačku, a ovih dana slavimo uspjeh naše djece" - priča nam Ivan Skoko, otac nogometaša Josipa Skoke koji je sa svojom obitelji bio jedan od 82600 sretnika koji su uživo u Sidneyu mogli pratiti povijesnu utakmicu.

Njemu, koji je nekada u svom širokobriješkom selu Rasno i sam igrao nogomet, te očevima drugih australskih reprezentativaca koji su trbuhom za kruhom otišli u daleki svijet, ovaj uspjeh njihovih sinova je velika satisfakcija. Oni, doseljeni Hrvati, kao i mnogi drugi doseljenici iz Europe, desetljećima su kroz svoje nogometne klubove popularizirali najljepši sport na svijetu uvjerevaju i Australce da jednako dobro mogu uživati gledaju i dobar nogomet kao i ragbi.

Okosnica
"Mi doseljenici u Australiju ovo smatramo svojim uspjehom, jer okosnicu reprezentacije čine naši sinovi" - dodaje Ivan. Josip Skoko je nakon velikog uspjeha ostao nekoliko dana u Yilongu sa sestrom, ocem Ivanom, majkom Milkom, bratom Antom, sestrama Lucom, Anđelom i Marijanom. I ostali reprezentativci hrvatske krvi koji igraju u Europi nakon zajedničkog slavlja sa ostalim igračima, na dan dva svratili su do svojih obitelji.

"Lijep je osjećaj da jedna mala nacija kao što smo mi Hrvati dala toliko igrača, a da će na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj biti skoro dvije hrvatske momčadi", dodaje Ivan. Inače, ovo su Josipu Skoki treće kvalifikacije s australskom reprezentacijom.Volio bih da se s hrvatskom reprezentacijom susretne prije Njemačke u jednoj prijateljskoj utakmici. A priželjkuje i susret na Svjetskom prvenstvu.

"Volio bih kad bi se to dogodilo. Bila bi to odlična utakmica, a volio bi da i jedni i drugi odemo dalje", dodaje Josip Skoko. I ostali australski reprezentativci hrvatskog podrijetla priŽeljkuju taj susret. Mnogi od njih imaju prijatelje i bivše suigrače u Vatrenima, jer za Hrvatsku nastupaju Didulica, Šimunić i Šerić. Inače, svi Hrvati koji nose australski dres rođeni su u toj zemlji, a njihovi očevi su tamo doselili prije nekoliko desetljeća u potrazi za boljim životom.

Uglavnom su svi "južnjaci" iz Dalmacije i Hercegovine. Skoko i Miličević su Hercegovci,, Čović a Viduka i Čulina Dalmatinci. Iz Istre, odnosno Poreča je Gracia Bresciani, majka Marca Bresciana, strijelca pobjedonosnog gola, koja se udala za Talijana. "Moji roditelji i danas zive u Porecu, a mi ih cesto posjecujemo", rekla je Gracia.

Pogledajte na vecernji.hr