Savezni sud Švicarske odbio je zahtjev hrvatske Vlade da odgodi primjenu odluke kojom je Hrvatska krajem prosinca izgubila arbitražu s MOL-om pred UNCITRAL-ovom komisijom u Ženevi.
Vlada se u siječnju žalila na arbitražnu odluku i tražila da se njezina primjena suspendira do kraja žalbenog postupka, no švicarski je sud to odbio, što znači da Hrvatska bez odgode mora platiti troškove arbitražnog postupka, koji prema navodima uglednog časopisa Global Arbitration Review iznose oko 215 milijuna kuna.
Odluka suda nosi datum 12. travnja, no u Vladi se nije moglo doznati jesu li troškovi arbitražnog postupka već podmireni s obzirom na to da se po odluci suda moraju podmiriti bez odgode. Vlada je navela samo da je u odluci istaknuto kako ona ne utječe na odluku o osnovanosti žalbe te da se odluka u tužbi za poništaj arbitražnog pravorijeka očekuje naknadno.
Da je Hrvatska izgubila spor u Ženevi, naciji je na Badnjak objavio sam premijer Plenković i odmah najavio da će Vlada krenuti u postupak otkupa Ininih dionica u vlasništvu MOL-a, ali i da će tražiti poništenje arbitraže. Ključan argument na kojemu je Vlada temeljila žalbu bio je sukob interesa u kojemu je bio jedan od trojice arbitražnih sudaca, a u medijima se počelo nagađati s imenom hrvatskog arbitra Jakše Barbića, kojega je MOL angažirao kao arbitra u nekim ranijim postupcima. Barbić je odbio navode o sukobu interesa pozivajući se na pravila arbitražnog postupka, a iz dijela objavljene sudske odluke može se iščitati da se samoinicijativno očitovao i švicarskom sudu.
Vladinu tužbu za poništenje arbitražnog pravorijeka domaći su stručnjaci odmah okarakterizirali kao osuđenu na propast, a isti komentar mogao se čuti i jučer, nakon objave odluke o suspenziji.
– Ova je odluka isključivo procesnog karaktera. Hrvatska je tražila da se odgodi plaćanje troškova postupka, a sud je to odbio, no tužba za poništaj pravorijeka i dalje je u tijeku, a moja je procjena da ćemo vjerojatno izgubiti i u materijalno-pravnom dijelu – kaže Dominik Vuletić s katedre za pravo zagrebačkoga Ekonomskog fakulteta. Ističe da su pravni razlozi za poništaj arbitraže vrlo kruti te da Hrvatska gotovo i nema izgleda za uspjeh, osim kroz reviziju postupka, koja je moguća kad bi hrvatski sudovi pravomoćno odlučili da je u slučaju Ina – MOL bilo korupcije.
>>Odlukom suda vjerojatno ni Slovenija ni Hrvatska neće biti zadovoljne
Hoće li to opet platiti hrvatski građani!!!