Lažne fakture

Bolnice ispostavile 16 tisuća protuzakonitih računa

Foto: Davor Puklavec/PIXSEL
Bolnice ispostavile 16 tisuća protuzakonitih računa
03.03.2016.
u 07:13
Najčešće se radilo o fakturiranju lijekova po cijeni iz liste lijekova, a ne po nabavnoj cijeni, upisivanju dijagnoza koje u predmetnoj epizodi nije liječena, a utječe na visinu bolničkog računa te unošenju komplikacija gdje ih nije bilo kako bi se povećao račun
Pogledaj originalni članak

Zbog sumnje da su ispostavljeni protuzakonito, HZZO je prošle godine provjeravao 20.083 bolničkih računa iz 42 hrvatske bolnice. Ispostavilo se da je 80 posto računa zaista nepravilno ispostavljeno – njih 16.103 u ukupnoj vrijednosti od 18,746.054 kune.

Vraćeni su na ispravak, a HZZO je bolnice novčano kaznio i od njih naplatio štetu, upozorivši ih da je izdavanje lažnog računa kazneno djelo.  

Najčešće se radilo o fakturiranju lijekova po cijeni iz liste lijekova, a ne po nabavnoj cijeni, upisivanju dijagnoza koje u predmetnoj epizodi nije liječena, a utječe na visinu bolničkog računa te  unošenju komplikacija gdje ih nije bilo kako bi se povećao račun. Primjerice, za pacijenta koji je primljen na jednodnevno liječenje zbog operacije mandula koja je prošla bez komplikacija, račun se treba šifrirati po DTS-u D11Z  (Tonzilektomijai/ili adenoidektomija) i cijeni 2400 kuna.

No, zbog pogrešnog odabira glavne dijagnoze  (apneja u spavanju) i dodatnog obračuna operativnog postupka "Kontrola poslijeoperacijskog krvarenja" iako on nije učinjen (što je vidljivo iz otpusnog pisma u kojem stoji da nije bio komplikacija)  – račun se pogrešno grupira u drugu DTS kategoriju (Ostali operativni postupci na dišnom sustavu s vrlo teškim ili teškim komplikacijama) s višestruko većom cijenom od 19.575 kuna.

Najčešće dijagnoze koje se navode u računima kao da su liječene, a nisu, kronične su bolesti (dijabetes, hipertenzija, KOPB) za koje u nekoj akutnoj epizodi liječenja nisu korišteni materijalni resursi i koje se navode u otpusnom pismu, ali je neispravno unositi ih u  račun. Takvi se računi najčešće vraćaju na ispravak. Recimo, pacijent  je primljen na bolničko liječenje zbog anemije i otpušta se kući nakon transfuzijskog suporta. Uz ispravno šifriranu anemiju, bolnica u račun dodatno  šifrira  i postojeće neliječene dijagnoze i komorbiditete, koji su navedene u otpusnom pismu, ali ne bi se trebale šifrirati  u računu.

Nadalje, vraćaju se i računi i kojima se obračunavaju troškovi materijala i lijekova već ukalkuliranih  u cijeni zdravstvene usluge (koja se plaća po DTP-u). Računi se također vraćaju ako se obračunaju pogrešne količine lijekova ili se na naplatu dostavi račun bez odobrenja bolničkog povjerenstva za lijekove.  

U svijetu je postotak ispostavljenih lažnih računa u zdravstvu oko sedam posto, dok ih je u Hrvatskoj lani, prema podacima HZZO-a, bilo dvostruko više. Međutim, HZZO bolnice nije prijavio, objašnjavaju jer je plaćanje temeljem faktura (a ne isključivo  limita) krenulo tek prošle godine pa im je ostavljen period prilagodbe. Unapređuju modele za identifikaciju lažnih računa te će kontrolu pojačati, najavljuju, a budu li ih bolnice i dalje ispostavljale, počet će ih prijavljivati DORH-u. Zasad su bolnice dobile opomene, neke su kažnjene i novčano zbog kršenja ugovornih obveza s ukupno 291.520 kuna, a od nekih je naplaćena šteta, ukupno 503.532 kune. Nekima je pak i naplaćena šteta i novčana kazna, u ukupnom iznosu od 453.776 kuna.  

>>Plaća 30.000 kuna neto za 8 transplantacija, 9 dežurstava, 120 prekovremenih

>>Blagajnik i prijatelj na lažnim fakturama zaradili 33 tisuće kuna

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar abakus
abakus
08:21 03.03.2016.

Novinarka prvo kaže: " Ispostavilo se da je 80 posto računa zaista nepravilno ispostavljeno..." Potom, malo dalje u tekstu, piše: "U svijetu je postotak ispostavljenih lažnih računa u zdravstvu oko sedam posto, dok ih je u Hrvatskoj lani, prema podacima HZZO-a, bilo dvostruko više." Ovo "dvostruko više" bi značilo da ih je bilo 14%. Molio bih novinarku da razjasni: Je li takvih računa bilo 80% ili 14%?