Virus se očigledno i u Hrvatskoj, Europi i svijetu sve usporenije širi, jer za to ima sve manje prilike zbog mjera, ali i jer je značajan dio populacije imao neposredan kontakt s njim, a sada i zbog procjepljivanja. Na svjetskoj je razini uočljiv strmiji pad broja novozaraženih nego što je bio rast do čak 845.693 novozaražene osobe 8. siječnja.
Jučer je, dakle nakon mjesec dana, bilo "samo" 319.000 novozaraženih, koliko je 6. studenoga bilo zaraženih samo u Europi. Jučer je u 47 europskih zemalja prema podacima Worldometera broj zaraženih bio 97.879, što je zadnji put zabilježeno prije četiri mjeseca. Iako sporije, smanjuje se i broj mrtvih (3312, a nekoliko puta je po četiri dana zaredom bilo više od 5000). Jučer je Njemačka bila europska zemlja s najvećim brojem mrtvih – 469.
Ne računajući države veličine malih gradova, Hrvatska je 18. zemlja u svijetu po omjeru od 5,8 posto populacije kojoj je testiranjem potvrđena zaraza koronavirusom. U 12 europskih zemalja taj je omjer još veći. Što se tiče našeg bližeg susjedstva, u Italiji je dosad testovima potvrđena zaraza kod 4,4 % populacije, u Austriji i Srbiji 4,7 %, u Mađarskoj 3,9 %, u BiH 3,8 % (BiH je na začelju Europe po broju testiranja, značajno manje i od nas), u Sloveniji 8,4 % i Crnoj Gori 10,4 %. Iako je u potonje dvije zemlje testovima potvrđeno da je značajan dio nacije stekao imunost, u Sloveniji je tek proteklog tjedna uočen pad broja zaraženih, dok Crna Gora proteklih tjedana ima čak i blagi porast pa su i jučer imali za njih zabrinjavajućih 430 novozaraženih.
I to je upozorenje da treba biti na oprezu premda statistički virus ima sve manje šanse za širenje. Slovačka do rujna jedva da je znala za pandemiju (6. rujna ukupno 4614 zaraženih), te su još 21. listopada imali "samo" 98 smrtnih ishoda koje su povezivali s COVID-19, no za tri i pol mjeseca umrlo im je više od 5000 ljudi i potvrđena je zaraza kod još 260.000 građana. Od velikih zemalja, u Češkoj s 10,7 milijuna stanovnika zasad je testom potvrđeno da je čak 9,7 % stanovnika bilo zaraženo, dok po apsolutnom broju potvrđenih zaraza uvjerljivo prednjači SAD s 27,7 milijuna zaraženih, što je 8,3 % populacije.
Vodeći američki epidemiolog Anthony Fauci na početku pandemije povukao je svoju crnu prognozu od možda i 200.000 žrtava kao pretjeranu, a zasad je virus u SAD-u odnio 476.000 života.
Video: 11 vrlo čestih simptoma COVID-a o kojima baš nitko ne govori
Po broju mrtvih na milijun stanovnika Belgija je od velikih zemalja i dalje prva (1841 smrtni slučaj na milijun stanovnika), što je posljedica toga što oni imaju najširu definiciju smrti od COVID-19, a odmah iza njih je Slovenija (1748), UK (1656), Češka (1626), Italija (1516), BiH (1473), SAD (1434), Sjeverna Makedonija, Portugal, Andora, Mađarska, Bugarska, Crna Gora, Španjolska... Hrvatska je s 1271 smrtnim slučajem na milijun stanovnika 20. od ukupno 30 svjetskih zemalja s više od tisuću mrtvih na milijun stanovnika. Virus nas je u drugom valu poharao slično kao i Slovačku, Mađarsku, Poljsku... te druge istočnoeuropske zemlje u kojima su se rasplinule sve teorije o tome zašto je virus u prvom valu kod njih uzeo manje žrtava nego u zapadnoeuropskim zemljama.
Korona projekt propada jer su državne kase sve praznije... Prvi put u povijesti Njemačke mi mali obrtnici dobili smo dopis da će nam unaprijed, svaki kvartal, skidati porez za ovu i iduće godine, a ne kao dosada na kraju kalendarske godine... Ako je u Njemačkoj kasa sve praznija, strah me i pomisliti kakva je situacija u jednoj zemlji na dnu EU, gdje vladaju komunističke propalice!