napravljena su velika postignuća

Butković se osvrnuo na sedam godina Vlade: 'Hrvatska danas drugačija i puno bolja zemlja nego 2016.'

Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
Zagreb: Oleg Butković, najdugovječniji ministar Vlade, najvećim uspjehom smatra izgradnju Pelješkog mosta
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Oleg Butković dao je izjavu za medije nakon sjednice Vlade RH
19.10.2023.
u 13:08
Kao najvažnija postignuća u sedam godina mandata Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade istaknuo je spajanje juga zemlje Pelješkim mostom te ulazak u eurozonu i šengenski režim
Pogledaj originalni članak

Potpredsjednik Vlade Oleg Butković ocijenio je u četvrtak da je "Hrvatska danas drugačija i puno bolja zemlja" nego je bila 2016. godine, a kao najvažnija postignuća u sedam godina Vlade premijera Plenkovića naveo je ulazak u eurozonu, šengenski režim i izgradnju Pelješkog mosta. "Bilo je sedam godina prosperiteta, definitivno. Naravno, ja sam subjektivan jer sam član vlade, ali realno govoreći, napravljena su velika postignuća kad govorimo o standardu i o strateškim projektima, tako da mislim da možemo svi biti zadovoljni. Hrvatska je puno bolja i drugačija nego 2016. godine", rekao je Butković u izjavi medijima nakon sjednice Vlade.

Kao najvažnija postignuća u sedam godina mandata Andreja Plenkovića, istaknuo je spajanje juga zemlje Pelješkim mostom te ulazak u eurozonu i šengenski režim. S druge strane, najveće izazove Vladi su zadali pandemija koronavirusa, potresi na području Zagreba i Banaovine te energetska kriza. "Naravno, i rat Ukrajini, koji je napravio poremećaj u mom resoru kada govorimo o provedbi velikih infrastrukturnih projekata. Tako da, nije bilo dosadno, nismo imali puno vremena za neka druženja, za neke ljepše životne situacije, ali dobro, to je tako", rekao je ministar mora, prometa i infrastrukture.

VEZANI ČLANCI:

Butković je napomenuo da je Vlada donijela i peti paket mjera kojim se ograničava cijena struje i javni neprofitni sektor, odnosno za gradove, općine i komunalna poduzeća, zbog čega nema razloga za nova poskupljenja. "Ako vam ne rastu troškovi električne energije, ne bi trebalo biti ni jednog razloga da bi se trebala dignuti cijena vode u Hrvatskoj", odgovorio je na pitanje o mogućim poskupljenjima vode u nekim gradovima.

Butković: Milanović se ne konzultira s Banskim dvorima iako bi trebao

Kada je riječ o vanjskoj politici, Butković je prozvao hrvatskog predsjednika Zoran Milanovića zbog toga što se ne konzultira s Banskim dvorima, iako bi to trebao. Njegove nedavne poteze nazvao je ulaskom u kampanju.  "Predsjednik se svrstao na stranu oporbe, njegov cilj je da HDZ ne pobijedi na izborima, to se vidi. Mislim da se predsjednik ne bi trebao tako ponašati. On nije član nijedne političke stranke i trebao bi voditi računa o tome da institucije funkcioniraju", ustvrdio je.

Butković je govorio i o dugogodišnjem problemu pulskog brodogradilišta Uljanik koje je u fazi stečajne prodaje, no još se ne nazire rješenje situacije. "Zainteresiranih investitora za kupnju većinskog udjela nema, dok češka kompanija CE Industries, premda je iskazala interes, nije bila ozbiljan kupac", rekao je Butković te dodao da je interes te kompanije bio uvjetan, odnosno da je uvjetovala "neke druge situacije po nekim drugim tvrtkama gdje ne može Vlada na takav način funkcionirati".

VIDEO Plenković bio na otvorenju najskuplje ceste u Hrvatskoj

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RA
Raptor
16:56 19.10.2023.

Istina je da su postignuti određeni rezultati, to treba reći. Ali zašto misliti da neka druga vlada ne bi isto ispunila zahtjeve za ulazak u schengenski režim granice i eurozonu ili izgradila Pelješki most? Velebni mostovi na ovim prostorima gradili su se i prije HDZ-a. Podpredsjednik Vlade i HDZ-a ne govori što nije ispunjeno i zašto. Ne spominje katastrofalnu kadrovsku politiku Vlade i HDZ-a , od seoskog nogometnog kluba do tijela javne uorave, također i nakaradno zapišljavanje u firmama u svom sektoru. Zašto ne kaže zašto se podilazi nekim koncesionarima i daju im se pogodnosti koje nisu predviđene ugovorima, a na štetu Hrvatske? Zašto ne kaže na koliko ručkova i s kim, gotovo na dnevnoj razini, su bili neki njegovi državni tajnici i iz kojih razliga i kakve koristi od toga ima Hrvatska. Dakle, ima rezultata, ali treba vidjeti je li utrošak resursa za ta postignuća bio optimalan. Ima i velikih nedostataka i propusta o kojima se ne govori. Kako glasati za nekog tko se prikazuje idealnim, kad znamo da je to lažno prikazivanje, jer idealno ne postoji?