(NE)POVJERENJE DNK analiza pokazuje da je «bračno povjerenje» u BiH precijenjeno

Čak svaki šesti muškarac nije otac 'svoga' djeteta

31.05.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Veliki broj muškaraca u Bosni i Hercegovini živi u zabludi da su očevi djece koju smatraju svojom. Istraživanje, odnosno usporedno testiranje DNK uzoraka očeva i djece, koje je proveo sarajevski Institut za genetički inženjering i biotehnologiju zajedno sa skupinom studenata, dalo je vrlo zanimljive rezultate. Istraživanjem je bilo obuhvaćeno oko 130 testova očinstva iz BiH. Analizirani su slučajevi koji su išli preko suda, ali i oni koji se odnose na privatne zahtjeve za utvrđivanje očinstva.

Negativnih 15 posto
U 85 posto slučajeva rezultati su bili pozitivni, a u 15 posto negativni, što znači da svaki šesti ili sedmi muškarac koji je podvrgnut testiranju nije otac djeteta koje smatra svojim. BiH se po ovim podacima uklapa u međunarodne standarde, jer i svjetske analize pokazuju da 15 do 20 posto muškaraca koji se smatraju očevima, biološki to zapravo nisu.- To ne znači da svaki šesti otac u BiH ne hrani svoje dijete, nego da se svaki šesti od testiranih nalazi u takvoj situaciji.

Oni koji dolaze na testiranje već imaju neke sumnje, pa bi možda realnije bilo kazati da možda svaki sedmi ili osmi muškarac u BiH nije biološki otac svog djeteta, napominje dr. Damir Marjanović, koji je šef laboratorija u institutu. Inače, sve je više bh. građana koji podnose zahtjeve za utvrđivanje očinstva preko DNK analize.

Zahvaljujući razvoju znanosti, ono što je nekada bilo stvar povjerenja, danas se sve češće podvrgava laboratorijskoj provjeri, gdje je mogućnost pogreške svedena na minimum.

Veliki broj testova
Godišnje se samo u sarajevskom institutu obavi preko 100 testova očinstva, a cijena od 220 maraka po osobi za mnoge očito nije prepreka.

Analize očinstva Institut radi i na zahtjev sudova, tužiteljstava i odvjetnika. Ovi podaci se često koriste i u sudskim sporovima, pa tako i dr. Marjanović, koji je prvi sudski vještak za DNK analizu u BiH, ima dosta posla.

Očekuje se da će se ovaj trend i dalje nastaviti, odnosno da će i dalje u Bosni i Hercegovini biti veliki broj testova na očinstvo.

Neki u šali tvrde kako će broj testiranja osobito porasti nakon objavljivanja ovih rezultata, hoće li doista do doga doći, vidjet ćemo uskoro.


Testiranje je jednostavno

Postupak testiranja očinstva prilično je jednostavan i diskretan, što mnogi ljudi ne znaju. Zato je nemali broj muškaraca iz BiH koji očinstvo nad djecom testiraju u susjednim zemljama, strahujući od otkrivanja identiteta. S druge strane, Institut za genetički inženjering i biotehnologiju u Sarajevu prima mnogo više zahtjeva iz inozemstva, nego iz BiH. To znači da su slični strahovi vezani za diskreciju prisutni i u drugim zemljama. (dj)

Pogledajte na vecernji.hr