U hrvatskoj javnosti vlada mišljenje da je legendu o “dvjesto bogatih hrvatskih obitelji” izmislio pokojni predsjednik Tuđman kada je odlučivao da se krene u privatizaciju.
Je li to zaista Tuđmanova zamisao i tko ju je prije njega u hrvatskoj javnosti prvi elaborirao donosi novinar i istraživač Ivica Radoš u svojoj knjizi “Hrvatske kontroverze” koja se nalazi na kioscima Tiska u izdanju Večernjeg lista.
Tko je prvi elaborirao
Radoš u svojoj knjizi otkriva da je zamisao o dvjestotinjak obitelji koji bi vladali Hrvatskom mnogo prije dr. Franje Tuđmana spominjala sadašnja ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, još sredinom osamdesetih kada je kao profesorica sociologije radila na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Ona je tada, tvrdi Radoš u svojoj knjizi, lansirala ideju o bogatim obiteljima koje bi trebale vladati zemljom.
Pokojni Pero Jurković, bivši guverner Narodne banke i savjetnik predsjednika Tuđmana, otkrio je još 2005. kako je zapravo nastala priča o dvjesto bogatih obitelji. – Kad je spomenuo tih dvjesto hrvatskih obitelji, pri posjetu Podravini, Koprivnici i Bilokalniku, to mu je izvučeno iz konteksta. S obzirom na vrlo pozitivnu ulogu hrvatskog plemstva, rekao je da bi bilo dobro da u Hrvatskoj imamo dvjesto bogatih obitelji i tvrtki, spomenuvši pritom obitelj Drašković i druge – govorio je Pero Jurković.
"Jedna od najtežih i najružnijih lažnih kleveta"
Franjo Gregurić, predsjednik Vlade nacionalnog jedinstva 1991. – 1992., tvrdi da nikada nije čuo Tuđmana da projicira hrvatsko društvo s dvjesto bogatih obitelji, nego s dvjesto hrvatskih tvrtki u privatnom vlasništvu. Borislav Škegro, jedan od ideologa privatizacije, kaže da su optužbe na Tuđmanov račun o dvjesto odabranih obitelji kao vlasnika glavnine kapitala “jedna od najtežih i najružnijih lažnih kleveta”.
Tomislav Družak, jedan od šefova Hrvatskog fonda za privatizaciju, legendu o Tuđmanovih dvjesto bogatih obitelji pripisuje novinarima. Bilo bi dobro, tvrdi Družak, da aktualna vlast podastre podatke o dvjesto najbogatijih obitelji u Hrvatskoj.
– Vesna Pusić o tome je pisala u svojim knjigama 1989. i 1992. Doduše, nije rekla dvjesto obitelji, nego dvjesto menadžera koji bi trebali imati proporcionalno veliku vlast da bi mogli upravljati Hrvatskom. Izvolite, svakom tko nađe citat da je moj otac rekao da dvjesto obitelji treba upravljati Hrvatskom, plaćam večeru – govorio je Miroslav Tuđman.
Menadžeri i tajkuni
Ivica Šola, intelektualac i kolumnist Večernjeg lista, podsjeća na sociološke radove Vesne Pusić, odnosno na knjigu “Vladaoci i upravljači” u kojoj je Pusić govorila o menadžerima upravljačima. – Usput, knjigu sam pročitao i nakon završetka se zapitao: Koja je bitna razlika između navodne Tuđmanove ideje o dvjesto “tajkuna” i Pusićkine o koncentriranju kapitala u uskom krugu od 18 (!) menadžera, pogotovu kada tu knjigu, poput mene, čitate 2002. – pisao je Šola.
– Ne poznajem tog Šolu. Rekli su mi da je pisao nešto. Sad se to hoće prikazati onim što nije – uzvraća Vesna Pusić. Ona je, naime, o menadžerima upravljačima pisala još 1986. u svojoj knjizi “Industrijska demokracija i civilno društvo”.
Budući da u to vrijeme u Hrvatskoj (Jugoslaviji) nije bilo političkih elita, odgovornost i vodstvo u društvu trebali su, prema teoriji Vesne Pusić, preuzeti rukovodeći kadrovi, menadžeri.
>>'Nije Kutle cvijeće, ali kakvih igrača ima, on je mala beba privatizacije'
U svojoj knjizi "Industrijska demokracija i civilno društvo" (1986), autorica Vesna Pusić opširno opisuje i zalaže se za demokraciju, kojoj bi cilj bio "velika koncentracija kapitala u odabranom krugu upravljačke elite",odnosno malobrojnh menađera koji pak "čine elitu koja ima natproporcionalnu kontrolu nad raspolaganjem ekonomskim resursima o kojima ovisi većina društva" Pusićka je htjela da krupni kapital završi u džepovima "odabranih" 200 obitelji..