Reakcija

Documenta: Nikada nismo na sebe preuzeli izradu Registra civilnih žrtava rata

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Documenta: Nikada nismo na sebe preuzeli izradu Registra civilnih žrtava rata
06.11.2014.
u 16:51
Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću nikada na sebe nije preuzela niti ima namjeru to učiniti, izradu Registra civilnih žrtava Domovinskoga rata
Pogledaj originalni članak

Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, reagirao je danas na izjavu Đure Glogoškog, predsjednika Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I. skupine prema kojoj se "prepuštanjem uređivanja popisa civilnih žrtava jednoj udruzi otvara velika mogućnost manipulacije u smjeru davanja prava pripadnicima agresorske vojske".

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Povodom izjave gospodina Đure Glogoškog, predsjednika Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I. skupine prema kojoj se "prepuštanjem uređivanja popisa civilnih žrtava jednoj udruzi otvara velika mogućnost manipulacije u smjeru davanja prava pripadnicima agresorske vojske", a s ciljem što točnijeg informiranja javnosti, u nastavku vam proslijeđujemo sljedeće informacije.

Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću nikada na sebe nije preuzela niti ima namjeru to učiniti, izradu Registra civilnih žrtava Domovinskoga rata. Kao organizacija koja se godinama sustavno bavi prikupljanjem dokumenata i podataka o svim poginulim, ubijenim i nestalim ljudima za vrijeme rata, Documenta je pozvana sudjelovati u Radnoj skupini Ministarstva branitelja, a koja za cilj ima i izradu Registra civilnih žrtava rata. Registar civilnih žrtava je bio i ostaje obvezom državnih institucija, a ne organizacija civilnog društva poput Documente.

Documenta je radi transparentnosti rada vezanog za dokumentiranje žrtava rata i u svrhu što točnijeg i preciznijeg utvrđivanja poimeničnog popisa žrtava, uputila poziv Ministarstvu branitelja da zajedno javno objavimo rezultate naših istraživanja kako bi se mogli usporediti i biti podložni provjeri i ispravkama svih zainteresiranih aktera. Odgovor na ovaj poziv još uvijek čekamo.

U svojim istraživanjima, posebno istraživanju Ljudskih gubitaka u Republici Hrvatskoj u Domovinskom ratu Documenta se koristi svim dostupnim relevantnim izvorima koji sadrže podatke o ljudima koji su u ratu stradali, što uključuje intervjue s obiteljima žrtava, izvode iz matičnih knjiga rođenih i umrlih, fotografije spomenika, knjige i publikacije braniteljskih udruga, različite znanstvene publikacije, razne dokumente institucija RH, različite medijske izvore, ali i izvore sa srpske strane. Prema našim metodološkim kriterijima za svaku informaciju s kojom javno izlazimo tražimo provjeru iz tri neovisna izvora te za svaki izvor radimo evaluaciju valjanosti tog izvora u usporedbi s drugim izvorima koji su dostupni. Pokušaj objektivnog utvrđivanja poimeničnog popisa svih hrvatskih građana koji su izgubili život u ratu ili se još uvijek vode kao nestali moguć je tek uz korištenje svih dostupnih i višestruko međusobno uspoređenih i provjerenih izvora.

Nikada nam nije bio za cilj izrada bilo kakvog popisa koji bi služio ostvarivanju nepripadajuće materijalne koristi pripadnicima Srpske Vojske Krajine, već pokušaj stvaranja poimeničnog popisa svih ljudi koji su prije rata u Hrvatskoj živjeli, odnosno imali prebivalište, a tijekom i zbog rata izgubili život.

U proteklih dvadeset godina sve zakonodavne inicijative u vezi obeštećenja civilnih žrtava rata bile su nedovoljne zbog čega su mnoge žrtve, neovisno o njihovoj nacionalnosti, ostale bez odgovarajuće podrške stoga se Documenta zajedno sa Koordinacijom udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata, udruženjem Protiv zaborava i ostalim organizacijama koje okupljaju obitelji civilnih stradalnika zalaže za hitno donošenje nacionalnog programa i posebnog zakona.

Civilno stradanje u našem društvu treba biti prepoznato i kompezirano. Civili nisu akteri rata, njih je sukob zatekao i oni trpe posljedice. Civili neovisno o tome na kojoj su se strani rata zatekli nikako ne mogu biti agresori.

>> 'Premijer odlazi na porod estradne zvijezde, a nije došao na sprovod braniteljice'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

KO
Komacero
18:14 06.11.2014.

documenta radi za udbu prljavi posao iskrivit istinu i povjest.ovi invalidi su vremeski ograniceni ko i svaki covjek a poslije ostaje laz dokumente hr komunista i srbocedomira.i opet ce 1000sljedecih hr generacija slusat lazi o ujanima iz domoviskog rata i srboslavenima koji su goloruko branili svet od hr zvjeri.

KO
Komacero
18:21 06.11.2014.

nasa documeta suti o seselju ko i svi politicari a srbende na barikadama

BU
Bulaba
18:10 06.11.2014.

Strategija Josipovića, Pusića, Teršeličke i njihovih poltrona Matića i Glavaševića je upravo izjednačavanje krivnje za rat i nametanje odgovornosti za stradanje civila Republici Hrvatskoj. Civilno stradanje mora biti prepoznato, ali nikako kompenzirano od strane Hrvatske, jer Hrvatska nije odgovorna ni za rat ni za stradanje civila. Kriva je Srbija. Kad bi Hrvatska na sebe preuzela obvezu kompenziranja civilnih žrtava, onda to znači da Hrvatska priznaje da je ovdje bio građanski rat i za koji su svi jednako krivi. Stvari treba promatrati u cjelini, a radi se o višeslojnoj protuhrvatskoj djelatnosti gdje glavnu liniju spašavanja Srbije od optužbi za genocid vodi Josipović, a pomoćne linije prebacivanja odgovornosti, jer netko treba biti odgovoran, na Hrvatsku vode Pusić i Teršelička, dok su Matić i Glavašević samo trećerazredni egzekutori.