2010. je godina TubeSata

Druga svemirska odiseja: Sateliti za odlične i napredne studente

Foto: Miroslav Ambruš-Kiš
Tubesat 1
Foto: Interorbital Systems
Tubesat3
Foto: Interorbital Systems
Tubesat2
Foto: Interorbital Systems
tubesat4
Foto: Interorbital Systems
tubesat6a
Foto: Bryan Versteeg
tubesat6
02.01.2010.
u 17:29
Dobijete ih poštom i isto tako preinačene vratite. Ostaju u svemmiru 1-3 mjeseca. A svaki stoji samo 8000 dolara. Već su se dva sveučilišta pretplatila na njih!
Pogledaj originalni članak

Godinu 2010., čiju brojku obilježava “Druga odiseja” Arthura C. Clarkea, mogla bi proteći u znaku svemirske revolucije. Najavljeno je da će se lansirati prvi sateliti koje si, da bi testirali svoje ideje ili ponešto izmjerili u orbiti, može priuštiti svatko tko za to plati 8000 dolara ili nađe sponzora! To je koncept TubeSat tvrtke Interorbital Systems.
Državno sveučilište Morehead već se ugovorom osiguralo da će svaki njegov student Centra za svemirske znanosti prije nego što diplomira u orbitu poslati tubesat. Sličan ugovor ima i Mornarički postdiplomski studij u Montereyu.

Odjednom 32 satelita

Kada tvrtka Interobital Systems u prosincu 2010. godine bude lansirala prve tubesate, već će imati dovoljno “utakmica u nogama” da uz minimalni rizik lansira satelite svojih klijenata. Pokusna lansiranja obavljat će se od kraja ljeta i tijekom cijele jeseni. A samo jedno lansiranje raketom Neptune 30 u orbitu ih izbaci čak 32! Prava revolucija krije se u danas nepoznatim mladim genijalcima koji će lansirati tisuće tubesatova! Već sama mogućnost da je osobni satelit dostupan već će samim zakonom velikih brojeva donijeti novi polet ne samo svemirskim znanostima.


Sve je standardno
Kako je uopće moguća cijena od 8000 dolara, koja uključuje sve osim hardvera za pokus, pitamo Randu Milliron iz IoS-a.

– Raketa Neptune 30, kao i koncept TubeSat, počiva na dva načela: konstrukcijom što jednostavnije i uz uporabu standardnih, masovno proizvedenih sastavnih dijelova. To omogućuje da stvorimo i standardno sučelje, lako razumljivo i znanstvenicima kojima primarno područje nisu računalstvo ili svemirske tehnologije. To će omogućiti i biolozima, meteorolozima, geofizičarima, ali čak i umjetnicima ili reklamnim agencijama da izvedu svoj orbitalni pokus – objašnjava Randa Milliron.


Saće za tubesate
Raketa Neptune 30, kojom se tubesati postavljaju u nisku Zemljinu orbitu, trostupanjska je. Kratki, treći stupanj nosi saće iz kojega se u orbiti oslobađaju tubesati. Zanimljivo je da je osim standardnoga tubesata moguće “naručiti” i višestruki tubesat.

TubeSat, paket
Dužina: 13,7 cm
Promjer: 8,94 cm
Težina: 0,75 kg
Težina pokusa: 0,20 kg
Orbita: kružna polarna, na 310 km, trajanje 1-3 mjeseca
Cijena: 8000 USD
Satelit korisnik dobije, a i vraća s vlastitim instaliranim pokusom, kurirskom dostavom. U cijeni su još komunikacija, softver i detaljne upute.

Sateliti se ispaljuju iz plutajućih lansirnih cilindara dotegljenih na morsku pučinu u Kaliforniji i iz Svemirske luke Tonga, na otoku 'Eua iz otočnog kraljevstva u južnom Pacifiku. Počela je gradnja hangara, lansirne i servisne infrastrukture koji bi trebali biti dovršeni do prosinca ove godine.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
20:05 02.01.2010.

Mali Sputnjik za svakoga. Evo zašto Ameri idu naprijed bez obzira na sve pogreške i sulude avanture. Jer cijene znanost i napredak. Ili barem to pokušavaju svim silama. Svaka čast!