Sanader smekšao Brammertza

Glavni haaški tužitelj u zadnji čas ublažio svoj izvještaj o RH?

03.06.2009.
u 21:25
Pogledaj originalni članak

Ono što ne možemo naći, ne možemo ni isporučiti. U Hrvatskoj je 1995. godine bio rat, oslobađao se teritorij, nije se sjedilo po uredima i slagalo dokumente nego se borilo za svoju zemlju. Ne želim unaprijed špekulirati o ocjeni glavnog tužitelja u vezi s hrvatskom suradnjom s Tribunalom, po prirodi sam optimist i vjerujem da uvijek kad ima dobre volje postoji i rješenje.

Spreman odgovoriti
Tim je riječima premijer Ivo Sanader jučer nakon predavanja koje je održao na sveučilištu Columbia u New Yorku odgovorio na pitanje o tome što očekuje da će se danas dogoditi na sjednici Vijeća sigurnosti na kojoj Serge Brammertz podnosi izvješće o suradnji naše zemlje. Sanader je potvrdio da je pročitao službeno izvješće te da je spreman odgovoriti tužitelju pred Vijećem sigurnosti na sve moguće negativne ocjene i primjedbe.

Na East Riveru mnogi diplomati komentiraju kako tužiteljstvo Haaškog suda zna da ima slabu optužnicu protiv hrvatskih generala te se boje da bi njihov poraz u sudnici naškodio ugledu toga ad hoc suda, kao i Vijeća sigurnosti kao njegova osnivača. Doznajemo da u izvješću zaista ima negativno intoniranih ocjena, da bi suradnja generalno mogla biti pozitivno ocijenjena uz primjedbe o takozvanim topničkim dnevnicima, ali glavni tužitelj može ih ublažiti novim informacijama koje je dobio od Hrvatske u New Yorku.


Foto: Jadranka Jureško Kero

Sanaderu se tamo pridružio i ministar pravosuđa Ivan Šimonović koji kao bivši veleposlanik i predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća Ujedinjenih naroda te pravni stručnjak ima velik ugled u toj organizaciji. U proteklih pet dana, koliko boravi u New Yorku, Sanader je u diplomatskoj ofenzivi napravio sve što se u ovom trenutku moglo učiniti kako bi lobirao za dva strateška hrvatska politička cilja, a to su slovenska i haaška deblokada pregovora s EU.

Zabrinjava ih blokada
Šesnaest godina nakon osnivanja Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije, mnogim je analitičarima zabrinjavajuće da se Hrvatskoj usporava europska integracija zbog graničnih pitanja koja nisu smetala Sloveniji kad je 2004. ulazila u EU i NATO te zbog potrage za dokumentima koje Vlada ne posjeduje.

Večernjem listu predstavnici američke diplomacije potvrdili su da se Sanaderu mora odati priznanje za upornost i odlučnost da deblokira pregovore s EU i učvrsti međunarodni položaj Hrvatske koji je ojačao ulaskom u NATO savez i partnerstvom s Washingtonom. „Uoči Brammertzova izvješća Sanader se u New Yorku sastao se s Ollijem Rehinom, američkom veleposlanicom Suzan Rice, Ban Ki-moonom, predsjednikom Haaškog suda i glavnim tužiteljem.

Snažna poruka
Snažna je to politička poruka Ljubljani i njezinim europskim saveznicima te Vijeću sigurnosti i haaškom tužiteljstvu. Svi su osim Ban Ki-moona došli na sastanke na diplomatski teritorij hrvatske države, u stalnu misiju RH pri UN-u u New Yorku. Obavljen je golem lobistički posao u kojem se ne štede ni američki partneri te bi Sanaderov dolazak u New York trebao uspješno završiti - komentirao je za Večernji list diplomat jedne europske zemlje.

Pogledajte na vecernji.hr