Od oko 5500 učenika, koliko ih se godišnje upiše u 15 srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije, njih oko 130 svake godine napusti školu i tako prekine obrazovanje.
Fenomen nikog ne zanima
Upravo činjenica da se u posljednjih nekoliko godina na godišnjoj razini gube čak četiri razredna odjela privukla je pozornost uglednog bjelovarskog znanstvenika dr. Vladimira Strugara, bivšeg ministra obrazovanja, koji je o pojavi proveo empirijsko istraživanje te zapažanja i rezultate pretočio u nedavno predstavljenu knjigu pod nazivom "Zatvorena vrata budućnosti".
– Fenomenom ranog napuštanja srednjoškolskog obrazovanja, koji se u literaturi naziva tiha epidemija, nitko se u Hrvatskoj nažalost sustavno ne bavi – objašnjava Strugar dodajući da postoje tek procjene prema kojima na državnoj razini srednju školu godišnje napusti oko 14.500 učenika ili oko osam posto.
Premda su podaci za ovu županiju, gledano u postocima, bolji od hrvatskog prosjeka, nitko od odgovornih s ovog područja time ne bi trebao biti posebno zadovoljan.
Naime, dobro je poznato da je po strukturi obrazovanosti županija pri samom dnu državne ljestvice i zato bi se netko trebao dobrano zamisliti nad pogubnom pojavom i objavljenim podacima. Tim više, kako to i Strugar ističe, što taj fenomen direktno utječe na nezaposlenost, koja je danas jedan od gorućih problema u društvu.
Prodavači i strojari
Ništa manje važno je i to što prerano napuštanje srednjoškolskog obrazovanja za posljedicu ima da ti mladi ljudi postaju socijalno isključeni, a nemali ih broj završi i u sferama društveno neprihvatljivog ponašanja poput kriminala. Kada su u pitanju uzroci zbog kojih se odlučuju na taj korak, Strugar ih je u istraživanju detektirao čak 13.
– Vrlo su rijetki slučajevi da učenik školu napušta samo zbog jednog uzroka. Najčešće ih je više i međusobno su povezani – ističe dodajući da su četiri ipak ključna jer se pojavljuju u različitim kombinacijama.
Dominantni su uzroci da je učenik nemotiviran, da osjeća da mu je program pretežak, da zbog toga dobiva puno negativnih ocjena i da zato izbjegava nastavu. Gledano po usmjerenjima, najviše učenika napušta školu za zanimanje prodavač i računalni tehničar u strojarstvu. Pojava je u uskoj vezi sa socijalnim statusom obitelji i razinom obrazovanja roditelja, jer, što je ta razina niža, pojavnost napuštanja škole je češća – poručuje Strugar.
Istraživanje je provedeno na nepotpunim podacima koji su neprovjereni, a sakupio ih je županijski ured prije nekoliko godina. Neke škole su to savjesno napravile, neke odokativno,a neke ne žele to ni priznati jer im to ruši \"ugled\" škole. Čisto sumnjam da je socijalna struktura računalnih tehničara u strojarstvu lošija od strukture Obrtničke ili Ugostiteljske škole. Problem sigurno postoji, ali zaključci su izvedeni na osnovu nepotpunih podataka.