OTKRILA DETALJE

Predsjednica Grabar-Kitarović: Ne, susret sa Željkom Markić nije bio tajna

Foto: Dubravka Petrić/Pixsell
Kolinda Grabar Kitarović
Foto: Dubravka Petrić/Pixsell
Kolinda Grabar Kitarović
03.06.2018.
u 14:07
Vrijednost domaće poljoprivredne proizvodnje 90-ih je godina iznosila 32 milijarde kuna, a 2016. samo 15, 5 milijardi, istovremeno, u poljoprivredu je plasirano oko 40 milijardi kuna poticaja, pa se s pravom možemo zapitati kako je moguće da smo proizvodnju uspjeli prepoloviti, rekla je predsjednica
Pogledaj originalni članak

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u Valpovu, kako unatoč plasiranim poticajima, ne možemo biti zadovoljni trendovima u domaćoj poljoprivredi.

Vrijednost domaće poljoprivredne proizvodnje 90-ih je godina iznosila 32 milijarde kuna, a 2016. samo 15, 5 milijardi, istovremeno, u poljoprivredu je plasirano oko 40 milijardi kuna poticaja, pa se s pravom možemo zapitati kako je moguće da smo proizvodnju uspjeli prepoloviti, rekla je predsjednica na sastanku s predstavnicima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG).

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

To, kazala je, očito znači da se nije ulagalo na pravi način, da je tim brojkama "kumovala" dugogodišnja loša agrarna politika. Ipak, izrazila je nadu da je to stvar prošlosti.
Poljoprivreda mora postati sredstvo uspjeha i blagostanja, sredstvo bogaćenja, a ne stagniranja, ili čak siromašenja, mora biti djelatnost koja će privlačiti mlade, a ne ih tjerati na iseljavanje, poručila je predsjednica.

Istaknula je kako je svakim danom sve izraženija svijest o važnosti zaustavljanja iseljavanja i demografskoj obnovi, kao preduvjetima ekonomske i financijske održivosti zemlje. 

Potreba za provedbom sveobuhvatnih izvanrednih mjera, u smislu opstanka i razvoja društva i države, treba postati zajednička zadaća cjelokupnog državnog aparata i svih razina vlasti te svih dionika društvenog, političkog i gospodarskog života, kazala je Grabar-Kitarović.

Pozdravila je mjere koje je do sada poduzelo Ministarstvo poljoprivrede, te navela da očekuje i nove, koje će ojačati položaj poljoprivrednika na tržištu, promidžbu domaćih proizvoda, podići svijesti o važnosti poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Novinare je zanimao i njen susret sa Željkom Markić i pitali su predsjednicu radi li se o tajnom susretu.

- Ne, to nije bila tajna. To je bilo prije početka prikupljanja potpisa. Htjela sam čuti od gospođe Markić koje su namjere i ciljevi. Ona je rekla da će razdvojiti pitanje izbornog zakona od pitanja prava pripadnika, odnosno zastupnika manjina. Nismo to objavljivali jednostavno zato što se nisam ni na koji način htjela miješati u postupak prikupljanja potpisa i mislim da je to odluka koja je u konačnici pravedna i korektna. Kao što ste vidjeli prikupljen je dovoljan broj potpisa, ali kad već govorimo o ustavnosti mislim da bi trebalo preispitati odluke nekih gradonačelnika koji nisu dopustili skupljanje potpisa za referendum, pa ma što oni mislili o referendumskim pitanjima -  rekla je predsjednica, naglašavajući kako je onemogućavanje prikupljanja potpisa za referendum ograničavanje građanskih sloboda, javlja Dnevnik.hr.

Predsjednica je u Valpovu razgledala sajam OPG-ova s valpovačkog područja, a u Belišću posjetila tvrtku "Harburg Freudenberger", koja posluje u sklopu istoimene grupacije, najvećeg svjetskog proizvođača strojeva za proizvodnju automobilskih guma.  Član Uprave tvrtke Zoran Uranjek izvijestio je kako tvrtka zapošljava 680 radnika, proteklih osam godina ostvarila je investicije vrijedne oko 40 milijuna eura, a u proizvodnji preše za vulkanizaciju automobilskih guma vodeća je u svijetu.

Posjetila je i tvrtku "DS Smith Belišće Mill", za proizvodnju papira i kartonske ambalaže.  Tvrtka  je vodeći hrvatski proizvođač papira i ambalaže, zapošljava 420 djelatnika, a prošle je godine ostvarila ukupni prihod od 840 milijuna kuna te osvojila nagrade "Zlatna kuna" i "Zlatni ključ" za izvozne rezultate, izvijestila je članica Uprave te tvrtke Ana Soldo.
Treći dan boravka u Osječko-baranjskoj županiji, u koju je izmjestila svoj Ured, predsjednica Grabar-Kitarović zaključit će posjetom Belom Manastiru, gdje će se susresti s čelnicima tog baranjskog grada.

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 62

Avatar Toni Broo
Toni Broo
15:21 03.06.2018.

Milanović odnosno Jakovina je u svom mandatu dao Todoriću rekordnih 2,5 milijardi kn poticaja. Zbog manipulatorskih poticaja je reagirala i europska komisija i prozvala Jakovinu za kriminal, ali sdp-ov dorh koji je pokrenuo istragu prije dvije i pol godine ništa ne radi već sve sabotiraju. EU zabranjuje da različite tvrtke istog vlasnika, tzv. povezana društva dobijaju potpore, a u natječajima je Jakovinina administracija je to ignorirala i podobnima te svojim bliskim prijateljima namještala poticaje. Pet tvrtki osječkog poduzetnika Marka Pipunića, vlasnika Žita su dobile čak 202 milijuna. (Milanović ga više puta obilazio u kampanji i govorio kako je on primjer gospodarstvenika u Slavoniji). Čak 110 milijuna su dobile povezane tvrtke Mirka Evačića iz Osatina grupe, (veliki prijatelj Jakovine) a 46 milijuna dvije tvrtke Agrokora Ivice Todorića. Tako se dijele poticaji, velikima i prijateljima političara se daju milijuni, a male se guši i uništava.

MA
Marko1337
14:35 03.06.2018.

Na žalost te milijarde nisu naučile našeg seljaka da treba raditi i misliti. Zato su poticaji uvijek zlo koje je nemoguće podijeliti pravedno ciljano gdje treba. Njemački seljak nema vremena za sjela, smotre, kola, lipicanere, narodne nošne i običaje i baviti se monokulturama kao što je pšenica i kukuruz i cijelu godinu ništa radit.

OV
Ovozemaljski
14:32 03.06.2018.

Uloziti novac u staklenike i sigurnu proizvodnju,.gdje ce poljoprivrednici imati 4 berbe godisnje i konkurentske cijene na globalnom trzistu. Tada ce vise ljudi ostati u Hrvatskoj brati jagode, vlastite, a ne austrijske ili njemacke.