Crkva svetog Nikole u Pittsburghu u saveznoj državi Pennsylvaniji više neće biti poznata ni posjećivana kao najstarija hrvatska vjerska ustanova u Americi.
Javnost je, naime, putem medija obaviještena o skorašnjem potpisivanju ugovora o njenoj prodaji marketinškoj tvrtki Lamar Advertising.
Hrvatska zajednica emocionalno je povezana uz crkvu sagrađenu prije 108 godina jer su se brojni iseljenici dolazeći zbog posla u industrijski grad Pittsburgh imali prigodu međusobno družiti i razgovarati na materinjem jeziku jedino u tom prostoru.
Svećenik Daniel Whalen iz župe kojoj pripada crkva svetog Nikole za list Philadelphia Inquirer izjavio je da će ugovor s kupcima biti zaključen do Nove godine.
- Prednost je što će moja župa dobiti gotovinu od tvrtke Lamar Advertising jer smo u proteklih desetak godina na održavanje i osiguravanje crkve potrošili pola milijuna dolara. Zgrada je prazna, a većina vrijednih predmeta preseljena je u crkvu u predgrađu Pittsburgha, gdje uglavnom žive pripadnici hrvatske zajednice.
Crkva svetog Nikole ima vitraže s hrvatskim i američkim nacionalnim obilježjima, a bila je omiljena i među povijesničarima umjetnosti i likovnim krugovima jer je u crkvi i mozaik poznatog umjetnika Maksimilijana Vanke koji prikazuje povijest hrvatske zajednice u Americi.
Smještena uz vrlo prometnu autocestu i bez dovoljno mjesta za parkiranje vjernika, gradskim je ocima smetala zbog sigurnosti, a etničke zajednice uz najveći angažman Hrvata ponudile su da u praznoj crkvi koja se za vjerske potrebe ne koristi od 2004. godine otvore muzejski prostor koji bi predstavio povijest useljevanja na američki kontinent, ali nisu uspjeli u toj namjeri.
Tvrtka Lamar Advertising u opisu djelatnosti ima postavljanje veleplakata na autocestama, a zgrada crkve svetog Nikole očito je idealno mjesto za zgrtanje novca od skupo plaćenih reklamnih oglasa. Prije toga moraju dobiti dozvole od gradskih vlasti jer je crkva kategorizirana kao povijesni spomenik, špekulira se i da će se građevina srušiti i u njoj otvoriti kasino.
Hrvatsko-američko kulturno i ekonomsko udruženje pokušalo je skupiti novac za kupovinu crkve svetog Nikole za koju je traženo 394 tisuće dolara, ali 2005. godine prikupili su samo 150 tisuća dolara od donacija i obećali još dodatnih sto tisuća. Međutim, nisu uspjeli.
Pitanje je je li se u spašavanje crkve Svetog Nikole mogla uključiti i hrvatska država i otvoriti muzej povijesti našeg iseljeništva u Sjedinjenim Američkim Državama?
Jos jedan dokaz hrvatskih katolika koliko uistinu su vijernici. Fuj gadite mi se a bog nek vam sudi . Hrvati su uvijek bili kukavice u ratu a sad i u vijeri prodaju se ko cigani . Izdali ste Yugoslaviju crkvu vijeru a prodacete I sloveniji zemlju. Fuj hrvatska..