Na zahtjev Srbije pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu počela je javna rasprava o legalnosti neovisnosti Kosova koja će trajati do 11. prosinca. Republike Srbija i Kosovo imat će svaka po tri sata za obrazlaganje svojih stavova, navodi Deutsche Welle, a još 29 zemalja za to će imati po 45 minuta. Prvi put u povijesti pred ICJ-em će se očitovati svih pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a, među 15 zemalja koje će braniti neovisno Kosovo bit će i Hrvatska, a 14 zemalja branit će stavove Srbije. Kosovo su do sada priznale 63 države, od kojih 22 članice EU, a iz tih zemalja dolazi osam od 15 sudaca. Pravorijek se očekuje za nekoliko mjeseci.
Za neovisno Kosovo zauzimat će se Albanija, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Finska, Francuska, Njemačka, Nizozemska, Norveška, Velika Britanija, SAD, Kraljevina Bahrein, Danska, Jordan i Saudijska Arabija. Interese Srbije pak branit će Argentina, Bolivija, Brazil, Kina, Cipar, Rumunjska, Rusija, Španjolska, Venezuela, Vijetnam, Burundi, Laos, Bjelorusija i Azerbajdžan - zemlje među kojima prevladavaju one koje imaju problema sa secesionističkim pokretima.
Presuda neće biti obvezujuća, ali će kao preporuka umnogome odrediti budući tijek priznanja Republike Kosovo. Srbija se tako nada presudi u svoju korist koja bi zaustavila nastavak kosovskog priznanja i navela bivšu pokrajinu na pregovore s Beogradom. Kosovo se pak nada konačnoj pobjedi svojih stavova, što bi pokrenulo niz priznanja država koje sada vise u zraku. Neovisni analitičari, međutim, smatraju da se suci neće moći složiti oko ovog vrlo vrućeg političkog pitanja, zbog čega će donijeti neutralno mišljenje koje će i Srbija i Kosovo moći tumačiti kako im odgovara.
KOSOVO REPUBLJIK... Takozvani kraljevićMarko,opet izgubio na bodove.