Riječ je varaždinskom groblju, jednom od najljepših hrvatskih, ali i europskih groblja. Pravi je to biser parkovne arhitekture i spomenik prirode, mjesto na kojem su i siromah i bogataš pokopani jednako dostojanstveno, okruženi zelenilom i cvijećem. Za današnji izgled groblja najzaslužniji je Herman Haller koji je 1905. godine preuzeo brigu o groblju i pretvorio ga u prekrasan park. Haller je bio fasciniran vrtovima i parkovima austrijskih gradova te je ideju francuskog parka odlučio prenijeti na groblje.
Haller je posadio 7000 čempresa, javora, jasena, crvene bukve, šimšira, magnolija i breza, a šišanjem tuja u geometrijski pravilna tijela groblje je poprimilo obilježja francuskog parka. Danas se krošnje raznog drveća nadvijaju se nad alejama ovog parka i stvaraju posebnu atmosferu.
Na varaždinskom groblju zasađeno je više od deset tisuća tuja oblikovanih u geometrijska tijela, brojni javori, breze...
Kako doznajemo od voditeljice groblja Romane Brkić Knežević iz varaždinske tvrtke Parkovi, na varaždinskom groblju zasađeno je više od deset tisuća tuja, brojni javori, breze... Stari dio groblja, zvani “pekel”, zaštićen je kao kulturno dobro. U tom se dijelu groblja mogu pronaći najstariji nadgrobni spomenici, takozvani stećci. Najstariji je onaj postavljen češkom skladatelju Jurju Galini iz 1809. godine, na kojem se može vidjeti “Božje oko”, ispod kojeg se nalazi mrtvačka lubanja s prekriženim kostima. Takvi prizori izvor su i mnogih legendi o groblju.
Na varaždinskom groblju počivaju i mnoge poznate ličnosti poput Vatroslava Jagića, Tome Blažeka, Miljenka Stančića, Ivana Padovca i drugih, a brojni nadgrobni spomenici djela su poznatih kipara. Jedan od najvrednijih spomenika na varaždinskom groblju brončana je skulptura Odmaranje, djelo znamenitog hrvatskog modernog kipara Antuna Augustinčića. Najpoznatija je pak grobnica obitelji znamenitog hrvatskog jezikoslovca Vatroslava Jagića koju građani svakodnevno ukrašavaju svježim cvijećem.
– To su ljudi koje očarava ovaj posebni ambijent i netko od njih svakodnevno stavlja i cvijeće na Jagićev grob – kazala je Romana Brkić Knežević te još jednom potvrdila da Varaždinci imaju uistinu poseban odnos sa svojim grobljem. Kulturna vrijednost varaždinskog groblja prepoznata je i na europskoj razini. Gradsko groblje Varaždin uvršteno je u Rutu europskih groblja, a od 2003. godine groblje je i član Udruge znamenitih groblja Europe.
>>Cvijeće na Mirogoju od 30, na Dolcu 20, a u centrima 6 kuna
'mjesto na kojem su i siromah i bogataš pokopani jedako dostojanstveno, okruženi zelenilom i cvijećem¨ - bogatasi kradu cijeli zivot i na kraju ih sahrane sa postenim ljudima!