NASTAVAK AKCIJE ADMIRAL, NAJVEĆE OPERACIJE OD OSNUTKA EPPO-a

Istragom obuhvaćeno još 400 tvrtki, sumnja se i na veze s ruskom mafijom, a dosadašnja šteta je 2,9 milijardi eura

Foto: Reuters
Njemački grad Chemnitz pod opsadnim stanjem: Potraga za migrantom iz Sirije (22), u stanu pronađen eksploziv
Foto: EPPO
29.11.2024.
u 11:01
Osumnjičenici su, navodi EPPO, u 15 zemalja EU osnovali legalne kompanije koje su trgovale elektroničkom opremom
Pogledaj originalni članak

Operacija Admiral, najveća od osnutka Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), koja se provodila u 30 zemalja, u EU i van EU, te je razotkrila mrežu od 9000 kompanija i 60 pojedinaca koje su, kako se sumnjalo, koruptivnim aktivnostima, nacionalne proračune i proračun EU oštetili za oko 2,2 milijarde eura, ovih je dana dobila svoj nastavak. Riječ je o operaciji Admiral 2, koja je po nalogu EPPO-a te uz pomoć Europola i Eurojusta provedena u 16 zemalja. U akciji su sudjelovala 624 policajca, a razotkrivena je i druga kriminalna organizacija koja se sumnjiči da je osmislila i provela sofisticiranu poreznu tijekom trgovine električnom opremom što je rezultiralo poreznom prevarom od 297 milijuna eura.

Inicijalna istraga u akciji Admiral počela je u studenom 2022., bavila se istragom najveće porezne prevare na području EU te se smatra da je do sada pričinjena šteta od 2,9 milijardi eura. EPPO navodi da su iz dokaza prikupljenih tijekom prve istrage uspjeli naći poveznice tih osumnjičenika s kriminalnim organizacijama na Baltiku. Utvrđeno je da su baltičke kriminalne organizacije koristile isti modus operandi, a djelomično i iste tvrtke i resurse kako bi izveli sofisticiranu poreznu prevaru. Osumnjičenici su, navodi EPPO, u 15 zemalja EU osnovali legalne kompanije koje su trgovale elektroničkom opremom. Te su kompanije, navodi EPPO, preko web trgovina prodale elektroničku opremu i uređaje vrijedne oko 1,48 milijardi eura. Kupci su bili u EU, a kada bi oni platili PDV, tvrtke ne bi platile svoje porezne obveze. Naime, koristila se tzv. shema nestajućih trgovaca, što znači da su tvrtke gašene prije plaćanja poreza. Zahvaljujući toj shemi, druge tvrtke u prevarnom lancu mogle su tražiti povrat poreza, čime je na koncu prouzročena šteta od 297 milijuna eura. Novac su kriminalci potom uplaćivali na račune off shore tvrtki. EPPO sumnja da je čak 400 tvrtki bilo dio ove sofisticirane porezne prevare. A tvrtke su se osim, za poreznu prevaru, po sumnjama EPPO-a, koristile i za pranje novca zarađenog na trgovini drogom, te za različite vrste prevara i kibernetičkog kriminala.

Istraga je otkrila i da je moguće da su u sve umiješane i ruske kriminalne organizacije, jer su nađeni tragovi tipični za djelovanje ruskih mafijaških organizacija. Sumnja se da su ruske mafijaške organizacije financirale kriminalne operacije, a za uzvrat su dobivali povremene isplate te mogućnost da sami upravljaju nekim kompanijama unutar sheme. U zajedničkoj akciji EPPO-a i Europola, neki dan je obavljeno 350 pretraga u 16 zemlja; Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Cipru, Češkoj, Estoniji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi, Latviji, Luxemburgu, Poljskoj, Nizozemskoj, Slovačkoj i Španjolskoj. Uhićene su 32 osobe u baltičkim zemljama, a od njih 32, tri su pritvorene. Tijekom pretraga zaplijenjeni su razni dokumenti, elektronička oprema kao što su mobiteli, tableti, laptopi... vrijedna 47,5 milijuna eura, nekoliko luksuznih vozila te 126.965 eura u gotovini. Na 65 bankovnih računa zaplijenjeno je i 5.5 milijuna eura. Iz EPPO-a naglašavaju da je riječ samo o preliminarnim nalazima te da će o onom što je nađeno i otkriveno tijekom pretraga biti izviješteno i sljedećih dana. Inače, cijela operacija Admiral počela je u Portugalu, koji je istraživao neke sumnje u korupciju. Tamošnji istražitelji nisu našli nikakve opipljive dokaze, a nakon nekog vremena njihovom se istragom počeo baviti EPPO. Oni su otkrili ono što je preraslo u najveću istragu ikad, pa stalno ističu kako je upravo operacija Admiral najbolji dokaz kako se protiv organiziranog kriminala i korupcije može boriti samo brzim međudržavnim istragama.

VEZANI ČLANCI:

U Portugalu su koncem 2023. podignute i prve optužnice u akciji Admiral. Optužnicom je bilo obuhvaćeno 10 Portugalaca i dva Francuza, a EPPO ih je teretio da su osnovali zločinačku organizaciju, koja je pod krinkom prodaje elektroničke robe, počinila niz kaznenih djela, koja uključuju poreznu prevaru, pranje novca, aktivnu i pasivnu korupciju u privatnom sektoru..., a sve navedeno je počinjeno od 2016. do 2022. Od 15 optuženih tvrtki, 14 ih je bilo registrirano u Portugalu, a jedna na Cipru. Optuženici su se teretili da su napravili mrežu tvrtki, koja je trgovala elektroničnim uređajima, što su koristili kako bi izbjegli plaćanje PDV-a. Isporučivali su si lažne fakture, a služili su se shemom tzv. nestajućih trgovaca. Tvrtka bi bila osnovana pa ugašena, prije no što bi PDV bio plaćen. Novac koji je izvučen tako, osumnjičenici su uplaćivali na bankovne račune u zemljama izvan EU, a kako bi prikrili nezakonito porijeklo novca, terete se da su ga ulagali u nekretnine i prodaju luksuznih proizvoda u EU. Prema EPPO-u zaradili su pravo bogatstva, a sumnjalo se da je kriminalna skupina imala i svog privatnog bankara koji im je pomogao u pranju novca. EPPO je naveo i da je ovakvim djelovanjem optuženika samo u Portugalu pričinjena šteta od oko 80 milijuna eura.

>>FOTO Pogledajte što su pronašli kod navijača Borussije! Ovakav su arsenal nosili na Maksimir>>

Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB
Foto: Privatna arhiva
Pirotehnika BvB

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.