Do 2000. godine i koalicijske vlade Ivice Račana Hrvatsku nitko nije shvaćao mogućim kandidatom za NATO jer nije ispunjavala temeljne standarde toga saveza poput vladavine prava i demokracije.
Godine 1998. NATO je čak procijenio našu državu kao visoko militaliziranu zemlju u čijem je parlamentu tada 35 posto zastupnika bilo iz redova vojnih časnika. To je prema ocjeni iste integracije predstavljalo visok stupanj kontrole vojske nad državom i nepostojanje demokracije.
NATO je procijenio i kako su vojne financije netransparentne i daleko od nadzora civilnog sustava, izneseno je na današnjemu SDP-ovu okruglom stolu na temu Hrvatska i NATO.
Dr. Petar Kurečić, savjetnik Kluba zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru tom se prigodom osvrnuo na nedavne Sanaderove zahvale za članstvo u NATO-u i prvome hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.
- U našoj zemlji postoje dvije vrste povijesti - ona koju piše HDZ, a druga zasnovana na činjenicama. Da je Tuđman trasirao put hrvatskog članstva u NATO-u za Kurečića je besmislica i fantazija jer, kako je objasnio, do 2000. godine nitko s nama u tom savezu nije htio sjesti za pregovarački stol.
Onima koji u to ne vjeruju, Kurečić je savjetovao da prouče službene NATO-ove dokumente iz toga vremena. Komentirao je kako je naše članstvo došlo prekasno najviše zbog nesposobne vlasti pa od tog članstva nećemo osjetiti beneficije koje se iznose u javnost zato što je svijet u globalnoj krizi.
- Kako je, pak, građanstvo doživjelo naše članstvo svjedoči njihova apatija i ignorancija, dok vlast na drugoj strani službenim predstavama nastoji podići atmosferu - oslikao je SDP-ov savjetnik.
Zaključio je kako aktualna HDZ-ova vlast uporno naglašava nepostojeću ulogu Franje Tuđmana, a neprestance prešućuje Ivicu Račana za čijeg su premijerskog mandata počeli konkretni koraci oko članstva u tome najjačem vojnom savezu.