jadranka Kosor:

J. Kosor: Vjerujem Karamarku, a povjerenstvo nam ne treba

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
J. Kosor: Vjerujem Karamarku, a povjerenstvo nam ne treba
23.05.2011.
u 11:26
Predsjednica Vlade traži hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, za razliku od predsjednika Josipovića koji smatra da ne treba ishitreno sazivati sjednicu
Pogledaj originalni članak

Iako SDP traži osnivanje saborskog istražnog povjerenstva koje će razmrsiti čvor nastao nakon Polančecova svjedočenja o ulozi ravnatelja policije Olivera Grbića u vezi s namještanjem anonimnih prijava čelnim ljudima iz oporbe i zbog ozbiljnih optužbi za zloporabu represivnog aparata, premijerka Jadranka Kosor tvrdi da u slučaj Grbić – Linić ne treba miješati saborsko povjerenstvo. Institucije rade svoj posao i povjerenstvo je u tome nepotrebno.

Burne reakcije

Premijerka ide i korak dalje te ironično dodaje da inzistira na tome da se sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS) održi što prije te da se “utvrde činjenice i da vidimo tko može i tko smije biti procesuiran, da se na kraju oko toga dogovorimo”.

Ta njezina izjava izazvala je burne reakcije. Tako Ranko Ostojić (SDP) tvrdi da premijerka očito ne zna tko u ovoj državi odlučuje o kaznenom progonu i ne zna da postoji Zakon o istražnim povjerenstvima. Za Dragutina Lesara (HL) premijerkina izjava na tragu je narušavanja ustavnopravnog poretka RH.

Međutim, Žarko Puhovski smatra kako premijerka ovom izjavom implicira da je predsjednik države stranački pristran te da nitko nije zahtijevao sjednice VNS-a onda kada su se procesuirali hadezeovci, a kada se procesuiraju esdepeovci saziva se hitna sjednica. No, predsjednik Sabora svejedno je dužan tu točku uvrstiti u dnevni red nakon pismenog zahtjeva predlagatelja. A o tome hoće li se osnovati istražno povjerenstvo nakon rasprave glasovanjem će odlučivati zastupnici.

Iako je teško vjerovati da će HDZ nakon ovakve izjave premijerke Kosor osnovati povjerenstvo, ako bi se hipotetički to dogodilo, ono bi imalo 9 članova, od toga 5 iz redova vladajuće većine i 4 iz oporbe, s time da je predsjednik istražnog povjerenstva iz redova oporbe, a njegov zamjenik i tajnik bili bi iz redova parlamentarne većine. Istražno povjerenstvo bilo bi dužno u roku od tri mjeseca odraditi posao i podnijeti izvješće Saboru.

Rok se može produljiti

U iznimnim slučajevima, kao u istražnom povjerenstvu za Inu, gdje se čekao velik broj dokumenata, opet odlukom Sabora, taj rok može se produljiti. Hrvatski sabor u desetak je navrata istraživao sumnje u određene nepravilnosti i kriminalne radnje. Istraživao se nestanak žita iz državnih robnih zaliha, istražno povjerenstvo bavilo se nabavom vojnih kamiona... Saborska su se povjerenstva bavila i privatizacijom brodogradilišta “Viktor Lenac”, ali i “poslovanjem” Čačićevih i Tomčićevih tvrtki u vrijeme dok su bili visoki dužnosnici.

>> Vlada će davati plaće učiteljima u katoličkim školama

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 197

UN
unbekant
16:04 23.05.2011.

ah jesu Jacu i ovog popa novinari u nezgodnom polozaju uslikali,ah masallna jes tvrda,heheheh

OB
-obrisani-
18:26 23.05.2011.

23.05.2011. u 18:20h splićanin_No1 je napisao/la: Nobilo je dokazani zakon. ___________________________________ Nobilo je za jedne zakon, a za druge kugoslavenski izrod.

FR
franc
18:12 23.05.2011.

Ima li kraja ovoj ludosti ????