Stručnjaci su reagirali na sporazum o klimi koji je postignut u Parizu. Podsjetimo, u pariškom sporazumu, usuglašenom nakon dva tjedna intenzivnog pregovaranja oko 4 ujutro u noći sa subote na nedjelju i usvojenom konsenzusom 195 zemalja sinoć oko 19:30 sati, svijet se složio da će do 2100. ograničiti globalno zatopljenje znatno ispod razine od 2 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsko razdoblje.
Stephen Harrison sa Sveučilišta Exeter kazao je da je sporazum iznimno dobrodošao no i upozorio da trebamo biti oprezni, javlja The Guardian.
- Jasno je da je porast temperature od 1 stupnja Celzijusa iznad predindustrijskih razina koji smo dosad vidjeli pokrenuo čitav niz učinaka, uključujući i topljenje planinskih ledenjaka, povećanje razine mora, razarajuće suše i poplave. Ovi učinci vjerojatno će biti puno gori i sa skromnim budućim povećanjima- rekao je Harrison.
- Zapravo to je prevara, lažni dogovor. To su prazne i bezvrijedne riječi kada kažu '2 stupnja Celzijusa ograničenja je naš cilj i onda ćemo probat učiniti malo više svakih pet godina'. Nema tu nikakvih akcija, samo obećanja. Sve dok će fosilna goriva biti najjeftinija goriva na tržištu i dalje će ih korisnici koristiti i njihovi produkti će izgarati u atmosferu, kritizirao je James Hansen sa Sveučilišta Columbia iz SAD-a.
Nigel Arnell, University of Reading rekao je da je ''ovo označava veliki korak u našim nastojanjima da zauzdamo klimatske promjene''.
- Cilj ograničavanja porasta globalne temperature ispod razine od 2 stupnja Celzijusa i rad prema tome da on bude ispod razine od 1.5 stupnjeva Celzijusa ambiciozniji je nego što su mnogi mislili prije nekoliko godina. No kao što ugovor ističe, obećanja koja su trenutno dana nisu dovoljna da bi se postigao taj cilj - rekao je Nigel Arnell sa Sveučilišta Reading.
>> U Parizu predstavljen prijedlog globalnog klimatskog sporazuma
>> Migracije su globalni problem kao i klima, rješenje je smanjivanje nejednakosti u svijetu
To vam je mogao reći i putin koji nije znansvenik na columbia.