Kresati recesiju mogu uz kresanje troškova

Javne tvrtke uvrgle se na škrte domaćice

16.02.2009.
u 15:56
Pogledaj originalni članak

Vremena u kojima se čini da počinje presipanje iz šupljeg u prazno, zakačit će i javna gradska poduzeća. Pokušali smo doznati znaju li štedjeti i kako štede. Direktor Plinare Dean Kocijančić tvrdi da je Plinara još lani počela kresati troškove. - Približno smo 100.000 kuna uložili u sustav kamera na staroj plinari.

Uštedjeli smo barem 300.000 kuna godišnje za čuvara. Uskoro će i naše računovodstvo preseliti iz središta grada. Tako ćemo uštedjeti 140.000 kuna jer smo plaćali najam i režije. Možda ćemo ukinuti i besplatno plaćanje računa preko Fine. Varijanta bi bila da se besplatni računi plaćaju u našoj blagajni. Time bi, po računu, uštedjeli 5 kuna. Ušteda je i to i što naših 15 radnika radi na poslovima plinofikacije.

Ne plaćamo kooperantsku radnu snagu. Time će i postavljanje plinovodnih cijevi biti znatno jeftinije. Troškovi bi bili, da nam rade drugi, oko 1,5 milijuna kuna, a s našim radnicima cijena će biti približno 400.000 kuna. Radnici će na plinofikaciji imati posla još barem 5 godina - iznosi detalje Dean Kocijančić.

Groblje štedi i na vodi
Darko Buršić, direktor Pogrebnog poduzeća Monte Giro, objašnjava: - Troškove ćemo smanjiti na račun odvoza otpada na groblju. Veći dio otpada ćemo reciklirati jer za to imamo napravu, a otpad ćemo odvajati. Na groblju ćemo i mljeti stare potrošene svijeće jer imamo tu mogućnost. Tako kanimo uštedjeti približno 80.000 kuna. Pazit ćemo i na svaku kap vode jer za vodu imamo račun do 4000 kuna mjesečno.

Na groblju je 20-ak slavina pa ćemo zadužiti radnika da obavlja kontrolu. Samo na Mornaričkom groblju imali smo 50.000 kuna troškova za vodu lani i to za zalijevanje zelenih površina. Zato ćemo i odvode spojiti na rezervoar kako bi se korištena voda iskoristila. Tu bismo mogli uštedjeti 15.000 kuna. I za HTZ opremu godišnje se troši 70.000 kuna. Dogovorit ćemo se da se HTZ oprema dulje koristi. Radne kute se mogu nositi i nekoliko godina, šilterice nisu uvijek potrebne i slično - ekonomičan je Buršić.

Smanjili prekovremene
Aurelio Buić, direktor Vodovoda, navodi da su troškovi smanjeni već i time što je u posljednje doba u mirovinu otišlo 15-ak radnika, a nove nisu primali. - Nastojat ćemo smanjiti troškove uredskog materijala na razumnu mjeru - kaže Buić. Herculanea se uhvatila u koštac i s prekovremenima.

- Više od godinu dana smanjili smo prekovremene sate za 35 posto. Nekoliko je djelatnika otišlo u mirovinu, pa je i to ušteda od približno milijun kuna godišnje. Najviše ćemo uštedjeti kroz sustav javne nabave. Troškovi telefona manji su 100.000 kuna, a i za sustav osiguranja je približno 150.000 kuna manje - navodi Igor Stari.


Cijene usluga gradskih javnih poduzeća neće se dizati

Pulski gradonačelnik Boris Miletić tvrdi da, zbog recesije, nema većih potresa u gradskom proračunu, a građanima jamči da cijele ove godine neće poskupljivati usluge javnih gradskih poduzeća. On kaže da je Grad posebno upozorio javna poduzeća da pri izradi poslovnih planova za ovu godinu vode računa o recesiji. Cijene koje se neće dizati, kako obećaje gradonačelnik, žiteljima Pule sigurno će puno značiti. Dogradonačelnica Vesna Petrović kaže da će inzistirati da se iz gradskog proračuna sufinancira cijena autobusne karte za sve srednjoškolce koji koriste usluge Pulaprometa. - To nije velik novac, ali roditeljima će puno značiti 50 kuna izdataka manje mjesečno. Inzistirat ću na tome da se to počne primjenjivati sa 1. ožujkom, a ne kada završi nastava - kazala je Vesna Petrović.

Pogledajte na vecernji.hr