pelješki most

Je li ovo pismo naljutilo Bruxelles?

Foto: Grgo Jelavić//PIXSELL
dobroslavić (1)
Foto: 'Grgo Jelavic/PIXSELL'
'09.09.2012., Gradiliste peljeskog mosta, Komarna - U organizaciji braniteljske i udruge ladjara, brodicama je povezan poluotok Peljesac i Komarna na lokaciji predvidjenog mosta. Photo: Grgo Jelavic/
Foto: Grgo Jelavić//PIXSELL
dobroslavić (1)
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Jose Manuel Barroso
21.09.2013.
u 20:18
Ne zaboravite da je to predstudija i da ona neće biti i odluka o financiranju iz fondova EU
Pogledaj originalni članak

Je li moguće da je Europsku komisiju naljutilo pismo dubrovačko-neretvanskog župana Nikole Dobroslavića (HDZ) te da je slanje njegova zaključka sa skupa o prometnom povezivanju njegove županije Komisija shvatila kao ozbiljan politički pritisak?

Tako ispada iz reakcije ministra infrastrukture, prometa i veza Siniše Hajdaša Dončića koji je krivnju za produljenje roka odluke hoće li se jug Hrvatske s ostatkom zemlje povezati pelješkim mostom ili na neki drugi način prebacio na njegova leđa. Francuska konzultantska tvrtka STTE Consortium, od koje je EK naručio predstudiju o načinu povezivanja hrvatskih teritorija, imala je u petak rok da preda konačno rješenje, no rok je na zahtjev bosanskohercegovačkih partnera pomaknut do 1. studenoga. Naši se predstavnici iz resornog ministarstva navodno nisu bunili s obrazloženjem da Dobroslavić radi politički pritisak te je poslao pismo koje je naljutilo predsjednika EK Josea Manuela Barrosa, a oni ne žele da Komisija dobije dojam pritiska.

Dobroslavićevo pismo zapravo je zaključak sa sastanka na temu “Prometno povezivanje Dubrovačko-neretvanske županije i njen regionalni status u Republici Hrvatskoj u svjetlu najnovijih događanja” od 28. svibnja kada su zaključili da je pelješki most najbolje prometno rješenje te da Vlada treba riješiti pitanje granice s Bosnom i Hercegovinom te Crnom Gorom.

Nisu impresionirani 

Isto pismo, osim Barrosu, Ured župana poslao je premijeru Zoranu Milanoviću i predsjedniku Ivi Josipoviću. Na tom su sastanku bili (grado)načelnici iz Županije, gradonačelnik Neuma, predstavnici STTE-a, pomoćnik ministra Marko Lončarević, saborski zastupnici HDZ-a Branko Bačić i Frano Matušić, ali i esdepeovci Tatjana Šimac Bonačić i Mladen Marelić. Oni su se sastanku odazvali iako je dan prije na Dobroslavićev sastanak reagirao predsjednik županijskog ogranka SDP-a Davor Penić poručujući:

“...da bi svima na jugu najdraža opcija bila izgradnja mosta. Dalje politizirati ovu temu mi u SDP-u Dubrovačko-neretvanske županije ne želimo. Vidljivo je da se naši politički suparnici nastoje ‘opravdati’ pred javnošću za svoju ‘neučinkovitost’ tijekom svih ovih godina.”

Izvori u Europskoj komisiji, koji su inače upućeni u događanja oko predstudije izvodljivosti pelješkog mosta, kažu da su od početka stekli dojam da Hrvatska ni na koji način ne krije da bi upravo most bio najbolje rješenje za hrvatske vlasti – i nacionalne i lokalne. Tako da ih još jedno pismo, kažu, sigurno nije impresioniralo i stvorilo nekakav navodni strah od političkog pritiska iz Hrvatske na Europsku komisiju ili na francuske konzultante.

Prema tom objašnjenju, čini se, pismo župana Nikole Dobroslavića nije učinilo takvu štetu kakvu je ministar Hajdaš Dončić dao naslutiti kad je rekao da “Vlada ne želi raditi politički pritisak na EK kao različita piskarala koja nisu ovlaštena da daju svoja mišljenja”.

Kad je riječ o mogućim političkim pritiscima iz Hrvatske u korist pelješkog mosta kao najboljeg rješenja iz još nedovršene predstudije, u Europskoj komisiji u Bruxellesu prisjećaju se događaja iz svibnja kad je ministrica Vesna Pusić u Zagrebu objavila da je predstudija gotova i da je pelješki most odabran kao najbolje rješenje. To su isti dan opovrgnuli iz Europske komisije jer predstudija ni tada, a očito ni do dan-danas, nije sasvim gotova.

– Dojam je različit ovisno o tome s kime pričate, ali oduvijek je s hrvatske strane postojala određena preuranjena tendencija prema tome da predstudija završi jednom opcijom, a ne nekom drugom. A Komisija je uvijek govorila da želi pričekati finalne rezultate. No, ne zaboravite da je to predstudija i da, kad bude gotova, to neće ujedno biti i odluka o financiranju iz fondova EU – rekao je izvor iz krugova diplomata Unije upoznatih s ovim pitanjem.

Nakon konačnih rezultata predstudije tek treba napraviti studiju izvodivosti i zatim prijaviti projekt za financiranje kroz fondove EU i tek onda se donosi prava odluka o financiranju.

Briga za jug 

U obranu Dobroslavića stala je stranačka mu kolegica, europarlamentarka Dubravka Šuica. 

– To nema nikakve veze, naš župan se brine za jug Hrvatske i normalno je da je pisao i komunicirao. Dopustite mi da sam sada u stanju špekulirati da sve to ima veze s poljuljanim odnosima s Europskom unijom koji su uslijedili zbog “lex Perković” – rekla je Šuica.

Dodala je da je od Komisije dobila odgovor “da se radi na studiji i da će najbolje rješenje biti ono koje studija kaže, a nakon toga hrvatske vlasti moraju odlučiti hoće li financirati most na tim osnovama”.

>>Pelješki most gradio bi se 4, a koridor 20 godina

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.